Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miasta uchwaliła - przez rok o Józefie Święcickim

JOLANTA ZIELAZNA [email protected]
Gdańska 65 - narożnik Cieszkowskiego - tę okazałą kamienicę Święcicki zaprojektował dla siebie
Gdańska 65 - narożnik Cieszkowskiego - tę okazałą kamienicę Święcicki zaprojektował dla siebie Fot. wojciech wieszok
Gdyby spytać bydgoszczan o Józefa Święcickiego, pewnie wielu by nie wiedziało, ani kto to był, ani czym się zajmował, ani że w naszym mieście żył.

Nie wiemy, jak wyglądał, bo nie zachowała się żadna jego podobizna. Budowniczy i twórca około 60 kamienic nie ma w Bydgoszczy nawet swojej ulicy. Co więcej, są głosy, że wcale na nią nie zasługuje. Bo... zmienił nazwisko.

Dobrze, że Rada Miasta postanowiła poświęcić mu rok.

Kobiety się uparły
Dwie kobiety już kilka lat temu uparły się, żeby pokazać Józefa Święcickiego bydgoszczanom. Bogna Derkowska-Kostkowska, historyk sztuki z pracowni dokumentacji zabytków przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury, przetrząsa archiwa w poszukiwaniu dokumentów i projektów.

Z kolei Ewie Arkuszewskiej wpadł w ręce przewodnik "Ulica Gdańska", przygotowany przez WOK. Zachwyciła się budynkami Święcickiego. Postanowiła przybliżyć bydgoszczanom tę postać.

Majster wielu spraw
Derkowska-Kostkowska udowodniła, że rodzina Święcickich to polscy katolicy, którzy przyjechali do Bydgoszczy na początku XIX wieku. Jej też zawdzięczamy niemal wszystkie wiadomości, jakie o Święcickim mamy. W swojej książce chce pokazać różnorodność zainteresowań Józefa Święcickiego i przybliżyć bydgoskie realia tamtego okresu.

Godny upowszechnienia
Ewa Arkuszewska w dokumentowanie działalności Józefa Święcickiego zaangażowała innych. Młodzież z Klubu Inicjatyw Młodzieżowych przygotowała dwie prezentacje "Bydgoszcz Święcickiego" - blisko 200 zdjęć jego budynków.

Lidia Grabecka z Bydgoskiego Banku Czasu przetłumaczyła sztukę Święcickiego "Inna droga". Nauczyciel metodyk Elżbieta Niechwiej opracowała projekty metodyczne lekcji o Święcickim.

Bydgoska Rada Miasta na ostatniej sesji w maju uchwaliła, że od czerwca 2008 do maja 2009 będzie trwał rok Józefa Święcickiego.

- Mam nadzieję, że będzie to początek nowej bydgoskiej tradycji - mówi Bogna Derkowska-Kostkowska. - i następne lata też będą ogłaszane rokiem lokalnej postaci. Nie żyjemy w próżni, jest wiele osób, o których osiągnięciach wie nikłe grono. Oni i ich dokonania godne są upowszechnienia.

Rok Święcickiego
Harmonogram obchodów przewiduje m.in.:

- czerwiec - tablica pamiątkowa na kamienicy przy Gdańskiej 63 - narożnik Cieszkowskiego, którą budowniczy zaprojektował i wybudował dla siebie

- lipiec - reprint przewodnika po Bydgoszczy, autorstwa Święcickiego

- wrzesień - lekcja pokazowa dla nauczycieli, prezentacja strony internetowej www.swiecicki.bydgoszcz.pl

- grudzień - wystawienie sztuki "Inna droga"

- marzec 2009 - wydanie książki Derkowskiej-Kostkowskiej w 150-lecie urodzin Święcickiego

- maj 2009 - prezentacja multimedialna dla bydgoszczan, pokazująca dokonania budowniczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska