Rada Miejska w Sępólnie Krajeńskim uchwaliła budżet na 2022 rok

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Rada Miejska w Sępólnie Krajeńskim podczas zdalnych obrad uchwaliła budżet na 2022 rok
Rada Miejska w Sępólnie Krajeńskim podczas zdalnych obrad uchwaliła budżet na 2022 rok zrzut ekranu z kamery UM Sępólno
Udostępnij:
1,6 miliona deficytu przewiduje przyszłoroczny budżet gminy Sępólno. Największym zadaniem inwestycyjnym, przed którym stoi samorząd, to budowa nowoczesnego przedszkola przy ul. Targowej. Rada Miejska przyjęła plan finansów zdecydowaną większością głosów.

Prognozowane dochody samorządu kształtują się poziomie 88 440 000 zł. Z kolei wydatki mają sięgnąć 90 070 000 zł. To oznacza deficyt w wysokości 1,6 mln zł, który zostanie pokryty przychodami z zaciągniętego kredytu.

- Ten deficyt wynika z tego, że będzie dosyć dużo zadań inwestycyjnych. Niestety, widzimy, że dochody własne w naszej gminie maleją, a inflacja rośnie – komentuje Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna.

Inwestycje w sępoleńskie drogi i oświatę

Na liście inwestycyjnej znalazło się 26 pozycji na łączną kwotę przeszło 20 milionów zł. To 23 procent wszystkich wydatków. Samorząd z własnego budżetu dołoży 4,5 miliona złotych Pozostała kwota to dofinansowania, m.in. z Funduszu Inwestycji Lokalnych, „Polskiego Ładu” czy unijne. Na jedną złotówkę wydaną bezpośrednio z budżetu miasta, przypadają aż trzy otrzymane z zewnątrz

Największym zadaniem będzie budowa przedszkola w mieście na ulicy Targowej, na które gmina pozyskała łącznie 11 milionów złotych od rządu: 9 milionów z programu „Polski Ład” i 2 miliony zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Będzie to już trzeci taki obiekt na terenie gminy.

Oprócz tej inwestycji gmina zamierza wybudować boisko wielofunkcyjne przy szkole w Zalesiu, stworzyć miejsce rekreacji w Dziechowie oraz dokończyć budowę kanalizacji sanitarnej w Wiśniewce. Planuje również inwestycje drogowe, m.in. budowę chodników, przebudowę ulic Orzeszkowej, Słonecznej, Wyspiańskiego oraz remont drogi w Wysokiej Krajeńskiej. Z infrastruktury drogowej remontu i przebudów mają się doczekać drogi we Włościborzu i Wałdówku. Opracowana ma być dokumentacja projektowa na przebudowę drogi w Dziechowie, Trzcianach oraz ulicy Bajkowej i Więcborskiej w Sępólnie.

Jest też dobra wiadomość dla dzieci i młodzieży. W przyszłorocznym budżecie zostały zabezpieczone fundusze na opracowanie dokumentacji technicznej na budowę skateparku i parku linowego. Na ten cel 6 tysięcy złotych pozyskali już wolontariusze stowarzyszeń. Zabezpieczone zostały też pieniądze na opracowanie dokumentacji budowę windy w urzędzie i Bibliotece Publicznej w Sępólnie.

W planach znalazły się również takie zadania jak budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, modernizacja sępoleńskiego molo, zakup kosiarki samojezdnej, dotacja dla komendy policji na zakup radiowozu i doposażenie placów zabaw.
680 tysięcy złotych pozostanie w dyspozycji sołectw i rad osiedli. To pieniądze, o których przeznaczeniu bezpośrednio zdecydują mieszkańcy.

- Dziękuję radzie za przyjęcie budżetu. To ważny dokument, który pozwala nam i wszystkim mieszkańcom patrzeć z optymizmem na zbliżający się nieuchronnie nowy rok, choć jest wiele niewiadomych, które będą miały oddziaływanie na realizację naszych zadań. Możemy śmiało przystąpić do działania – powiedział po głosowaniu burmistrz Stupałkowski.

Rada Miejska w Sępólnie Krajeńskim, uchwalając przyszłoroczny budżet, nie była jednomyślna. Radny Antoni Dolny wstrzymał się od głosu. Nieobecna była wiceprzewodnicząca Anna Miczko.

Szacowane zadłużenie miasta na koniec przyszłego roku wyniesie około 14 mln zł (przy obecnym 12,4 mln zł).

Zdalna sesja budżetowa Rady Miejskiej w Sępólnie - zdjęcia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie