W gminie działa już prężnie kilka organizacji, które w swoich szeregach skupiają wyłącznie emerytów i osoby starsze. Jest to przede wszystkim Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz kluby seniora w Barcinie i dwa w Piechcinie.
- Powołanie Gminnej Rady Seniorów jest po części odpowiedzią na oczekiwania środowiska seniorów oraz zaproszeniem tego środowiska do uczestniczenia w kształtowaniu polityki senioralnej - mówił podczas sesji Waldemar Dolata, sekretarz gminy.
- Na pewno podjęcie tej uchwały wzmocni pozycję osób starszych w środowisku lokalnym, a także pozwoli na lepsze wykorzystanie ich bogatego doświadczenia i potencjału - uzasadniał dalej.
Rad Seniorów będzie coraz więcej. Dlaczego? Ponieważ takie gremia jak to, które powstanie w Barcinie, uwzględniają fakt, że społeczeństwo się starzeje. Prognozy demograficzne mówią, że w 2035 roku osoby w wieku 65 lat i więcej będą stanowić 25 proc. społeczeństwa.
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Barcinie podjęto nie tylko uchwałę w tej sprawie, przyjęto także statut, kompetencje i zasady działania rady.
Barcińska rada ma mieć charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Nie będzie posiadać kompetencji decyzyjnych.
Na barkach rady spoczywać będzie integracja, wzmacnianie udziału seniorów w życiu społeczności lokalnej i umacnianie więzi międzypokoleniowej. To właśnie gremium będzie również monitorować potrzeby środowiska, inspirować i koordynować jego inicjatywy. Ma także m.in. wspierać aktywności w zakresie rekreacji, kultury i edukacji, profilaktykę i promocję zdrowia, zapobiegać wykluczeniu społecznemu i współpracować z burmistrzem.
Kadencja członków rady - będzie ich piętnaścioro - ma trwać cztery lata. Ci muszą być mieszkańcami gminy. Dziewięciu członków składu pochodzić będzie z publicznego naboru, trzy osoby powoła Rada Miejska w Barcinie i trzy wskaże burmistrz.
Co najmniej 3/4 składu Rady Seniorów tworzyć mają osoby, które ukończyły 60 rok życia.
Czytaj e-wydanie »