https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni dopytują: Co z Centrami Integracji Cudzoziemców i połączeniami kolejowymi

Adam Willma
W ramach pilotażu Centrum Integracji Cudzoziemców powstało już m.in. w Pile. Mieści się w jednym pomieszczeniu.
W ramach pilotażu Centrum Integracji Cudzoziemców powstało już m.in. w Pile. Mieści się w jednym pomieszczeniu. Sebastian Daukszewicz
O sprawę Centrum Integracji Cudzoziemców oraz połączenia kolejowe dopytywali radni podczas ostatniej sesji sejmiku. Pojawiły się nowe informacje.

Seria interpelacji pojawiła się podczas ostatniego posiedzenia sejmiku. Najwięcej emocji budziły jednak dwie kwestie.

Józef Łyczak: Nie otwierać centrów dla cudzoziemców

Sprawa otwarcia w największych miastach regionu Centrum Integracji Cudzoziemców zaniepokoiła Józefa Łyczaka. Radny PiS ostrzegał, że wprowadzenie centrów może skutkować problemami społecznymi i wzrostem przestępczości. Apelował do marszałka o rezygnację z tych planów oraz o weryfikację zasadności ich realizacji na terenie województwa.

Tylko legalni, tylko biura

Do sprawy odniosła się wicemarszałek Zbigniew Ostrowski Wyjaśnił, że ze środków unijnych zabezpieczono na ten cel 9 milionów złotych. Głównym beneficjentem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, który współpracuje z partnerami zewnętrznymi. Obecnie trwa przygotowanie wniosku, a jeśli zostanie on pozytywnie oceniony, realizacja projektu ruszy w lipcu. Dodatkowym wsparciem będą środki z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które mają zostać udostępnione w październiku.

Wicemarszałek podkreślił, że centra integracji cudzoziemców będą miały wyłącznie charakter punktów informacyjno-doradczych. Zapewniła, że nie powstaną tam miejsca zamieszkania ani całodobowe ośrodki pobytowe. Cudzoziemcy będą mogli skorzystać jedynie z pomocy prawnej, doradztwa oraz usług tłumaczy. Świadczenia te będą dostępne wyłącznie dla osób legalnie przebywających w Polsce.

Co z komunikacją w regionie

O sprawy połączeń kolejowych dopytywało aż trzech radnych: Ewa Kozanecka, Michał Czepek i Radosław Kępiński.

Kolejnym poruszonym tematem były przewozy kolejowe. Do pytań odniosła się wicemarszałek Aneta Jędrzejewska, która wyjaśniła, że zakupiono 7 składów zakupiono w ramach Polskiego Ładu za 93 mln zł, z czego 65 mln pochodziło z dofinansowania. Dodatkowo województwo sfinansowało zakup 5 zespołów kolejowych za 195 mln (przy dofinansowaniu z budżetu państwa w wysokości 23 mln).

Radni uzyskali również informację na temat połączeń kolejowych z Ciechocinkiem: mimo że przetarg na remont linii 245 został unieważniony, zarząd PKP PLK ma plan na realizację tej inwestycji. Wicemarszałek podtrzymała wcześniejsze deklaracje, że pociągi do Ciechocinka ruszą w grudniu 2025 roku.

Omówiona została również kwestia przewozów autobusowych. Na dniach odbyło się spotkanie z samorządami zainteresowanymi przystąpieniem do spółki in-house, w ramach której Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy miałby się przekształcić i przejąć realizację przewozów. Aneta Jędrzejewska podkreśliła, że oprócz tej spółki na terenie województwa funkcjonuje wielu innych przewoźników, a przyszłości przewozy mają być realizowane na podstawie przetargów, w których będą mogli uczestniczyć dotychczasowi przewoźnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska