Piąta już sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozpoczęła się uroczyście - od przyjęcia uchwały o nadaniu medali Za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego oddziałom Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które szczególnie przysłużyły się dla promocji województwa. Chodzi o działający od 95 lat (!) oddział żniński oraz od 60-letni oddział golubsko-dobrzyński.
NFZ nie przelewa
Radnym przedstawiono również raportów dotyczących świadczeń medycznych finansowanych przez Narodowy Funduszu Zdrowia oraz sytuacji w rolnictwie. W obu przypadkach chodzi o jedne z najbardziej newralgicznych elementów wojewódzkiego budżetu.
O finansowaniu przez NFZ świadczeń zdrowotnych w Kujawsko-Pomorskiem mówiła dyrektor regionalnego oddziału funduszu Agnieszka Bańkowska. Z przedstawionych przez nią danych wynika, że wartości środków na koszty świadczeń opieki zdrowotnej wzrośnie o 11 proc.
Co z onkologią?
Szczegółów rozliczeń z NFZ dociekali radni Jarosława Katulski, Leszek Plucińskiego i Marek Witkowski. Chodziło im przede wszystkim o tzw. nadwykonania.
Radny Marek Witkowski skupił się na sytuacji bydgoskiego Centrum Onkologii, zmuszonego do zaciągnięcia kredytu, aby zachować płynność finansową (NFZ nie reguluje przepisowych zobowiązań wobec tej placówki). Według Jarosława Katulskiego i Leszka Plucińskiego w podobnej (choć nie tak skrajnej) sytuacji postawione zostały szpitale powiatowych, np. prowadzące oddziały opieki długoterminowej. Dyrektor Bańkowska uspokajała, że spodziewa się w niedługim czasie realizacji rozliczeń i pokrycia zobowiązań wobec pozostałych szpitali.
Rolnikom nie opłaca się trzoda
Informację o sytuacji kujawsko-pomorskiego rolnictwa oraz o sytuacji na rynku produktów rolnych prezentował prezes regionalnej Izby Rolniczej Ryszard Kierzek.
Jego zdaniem sytuacja na rynku produktów rolnych poprawia się. Wyjątkiem jest produkcja trzody chlewnej, gdzie "sytuacja jest dramatyczna", a przy obecnych cenach skupu produkcja nie opłaca się rolnikom. W efekcie grozi nam zmniejszenie pogłowia tych zwierząt.
Sejmik zatwierdził również regulamin stypendiów uczniowskich w marszałkowskim programie "Prymus Pomorza i Kujaw Plus", kryteria ustalania kwot z Funduszu Pracy na finansowanie w przyszłym roku powiatowych programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz przyszłoroczny program współpracy samorządu województwa z organizacjami pozarządowym.
Bydgoskiej spółce Sportvita radni przyznali pierwszeństwa w nabyciu dzierżawionej dotąd od samorządu województwa nieruchomości. Chodzi o spółkę pracowniczą prowadzącą przychodnię sportowo-lekarską (ul. Rejtana 1 w Bydgoszczy), która wyraziła wolę wykupienia tej nieruchomości. Sportvita będzie mogła nabyć ją w trybie bezprzetargowym.
