https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raj podatkowy. Ministerstwo Finasów chce zabronić rejestracji firm na Cyprze

oprac. Edh, Strefa Biznesu NTO, Fot. SXC
Jak widać, Cypr to nie tylko atrakcja dla turystów, ale też dla przedsiębiorców. Dlatego, że ma opinię raju podatkowego
Jak widać, Cypr to nie tylko atrakcja dla turystów, ale też dla przedsiębiorców. Dlatego, że ma opinię raju podatkowego
Zdaniem Pracodawców RP rejestrowanie polskich spółek w rajach podatkowych jest wynikiem złego systemu podatkowego w naszym kraju.

Dotychczas na Cyprze - jednym z rajów podatkowych, które oferują korzystne warunki podatkowe dla różnego rodzaju firm - zarejestrowanych zostało około tysiąca polskich spółek.

Ministerstwo Finansów widzi ten coraz poważniejszy problem i dąży do ukrócenia możliwości ucieczki przedsiębiorców od polskich podatków.

Czytaj też: Dlaczego warto zarejestrować firmę na Cyprze? Czy rzeczywiście jest rajem podatkowym?

 

Raj podatkowy w zasięgu ręki, Polska ma umowę z Cyprem

Przedsiębiorcy wykorzystują fakt, iż Polska zawarła z Cyprem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Oznacza to, ze mogą płacić niskie stawki rejestrując firmę w raju podatkowym i nie rozliczać się już z polskim fiskusem.

Jednakże Ministerstwo Finansów dąży do wyłączenia klauzuli tax sparing z tej umowy. Obecnie toczą się w tym zakresie dyskusje. Trudno przewidzieć ich konsekwencje, zwłaszcza że Cypr słynie ze swoich korzystnych rozwiązań podatkowych.

Czytaj też: Rząd zrobił reklamę cypryjskiemu „rajowi podatkowemu"

- Zamiast nękania polskich firm znacznie korzystniejszą sytuacją byłaby zmiana przepisów prawa podatkowego na takie, które nie utrudniałyby funkcjonowania przedsiębiorcom – mówi ekspert Pracodawców RP, Emilia Podębska.

Ucekają do raju na Cyprze, bo w Polsce są oszustami

Dzięki temu więcej rodzimych spółek odprowadzałoby podatki w Polsce, co przełożyłoby się na ogólny dobrobyt państwa. - Dziś nasz system podatkowy jest skomplikowany i uciążliwy, a polski przedsiębiorca wciąż traktowany jest jak potencjalny oszust – podkreśla Emilia Podębska.

Problemem jest nie tylko mała liczba ulg, jakie może uzyskać przedsiębiorca rozpoczynający działalność. Chodzi również o wysokość podatków i koszt ich rozliczania, które podatnicy muszą ponosić w trakcie prowadzenia działalności.

Źródło artykułu: Ministerstwo Finansów: Koniec z uciekaniem firm do rajów podatkowych

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
taksion
Raczej nie muszą już tego robić, bo firmy same wiedzą, że to nie ma sensu. Kolejny skok na kasę firm? Nie bardzo. Na świecie istnieją bezpieczniejsze raje podatkowe, choćby takie jak Delaware. Można działać bez zus, vat, dochodowego - wszystko pozostaje kwestią odpowiedniej optymalizacji...
a
arkadiusz malarz
Również przeniosłem małą działalność do Delaware, ale to było ponad 1,5 roku temu. Średnio zostaje w kasie 1,5-2 tysiące w stosunku do tego, co płaciłem w Polsce. Oczywiście inne traktowanie, zero formalności. Jak widać można zapewnić kasę stanowi, bez zatrudniania rzeszy urzędników. Może to jakiś sygnał dla Polski - w końcu zrozumieją co trzeba zrobić, aby było lepiej?
k
kurats
Moim zdaniem raje podatkowe dla wielu polskich firm w najbliższych latach będą jedynym realnym sposobem na przetrwanie. Skoro Deleware tak jak piszesz, nie ma dochodowego, vatu, ani zusu, to nad czym polski przedsiębiorca ma się zastanawiać, skoro płaci w każdym miesiącu ogromny haracz? Brak słów.
m
mrakos
I tak do niczego nie doprowadzili. Raje podatkowe są zbyt opłacalne, aby ktokolwiek miał rezygnować z prowadzenia w ten sposób działalności. Moja firma działa w Delaware, obsługuje nas kancelaria Polinvestor. Roczne oszczędności są ogromne, tak więc decyzja o przenosinach była bardzo dobra. W Polsce wciąż warunki prowadzenia biznesu są po prostu złe...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska