Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking "Perspektyw". Najlepsi wiedzą, że kluczem do sukcesu jest ciężka, wspólna praca

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Najlepsze szkoły zostały docenione przez Kapitułę. Na zdjęciu: zwycięzca ogólnopolskiego rankingu liceów, Uniwersyteckie LO w Toruniu
Najlepsze szkoły zostały docenione przez Kapitułę. Na zdjęciu: zwycięzca ogólnopolskiego rankingu liceów, Uniwersyteckie LO w Toruniu Jacek Smarz
Zdolna młodzież, zaangażowani w pracę nauczyciele, wspierający rodzice - to przepis na sukces szkoły. Stosują go te, które znalazły się na najwyższych miejscach w rankingu miesięcznika "Perspektywy". W regionie to Uniwersyteckie LO w Toruniu i Technikum Elektroniczne w Bydgoszczy.

Ranking "Perspektyw" został opublikowany w czwartek. Uwzględniono w nim szkoły z całej Polski. Osobno oceniano licea ogólnokształcące i technika.

Kryteria rankingu liceów 2020 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria rankingu techników 2020 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Sukces to wspólna praca

Wielkim zwycięzcą jest Uniwersyteckie LO (dawniej Liceum Akademickie) w Toruniu, które zajęło pierwszą lokatę w zestawieniu liceów ogólnokształcących w Polsce. Szkoła zdobyła również 1. lokatę w rankingu maturalnym LO oraz 2. miejsce w rankingu szkół olimpijskich w Polsce.

- Napawa mnie to dumą - mówi Arkadiusz Stańczyk, dyrektor Uniwersyteckiego LO. - Najbardziej zadowolony jestem z tego, że dajemy naszym uczniom możliwość wszechstronnego rozwoju. Cieszy mnie też 1. miejsce w rankingu maturalnym, w którym zwyciężyliśmy po raz pierwszy. Nasi uczniowie napisali zeszłoroczną maturę najlepiej w kraju, osiągnęli wręcz kosmiczne średnie. Wiele razy analizowaliśmy to wraz z całym gronem pedagogicznym. Nasze wnioski były takie, że na ten spektakularny sukces złożyła się silna motywacja, odwaga i samozaparcie uczniów, ale także nauczycieli.

Ciężko na to pracowali
Wśród techników z regionu najwyżej uplasowało się Technikum Elektroniczne w Bydgoszczy. Szkoła zajęła 6. miejsce w kraju i 1. w województwie.

- W rankingu „Perspektyw” zajmowaliśmy już miejsca od 1. do 10. - mówi Piotr Siwka, dyrektor „elektronika”. - Utrzymanie się w najlepszej dziesiątce w kraju to nasz wielki sukces. Cieszymy się z 6. miejsca, bo to efekt świetnej pracy uczniów i nauczycieli. Mieliśmy np. 14 finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych i zawodowych.

O sukcesie mogą też mówić szkoły, które znalazły się wysoko w rankingu, zajmując 2. i 3. miejsca w Kujawsko-Pomorskiem. Wśród liceów druga lokata przypadła VI LO w Bydgoszczy, które w kraju znalazło się na 49. miejscu. Trzecie miejsce zajęło IV LO w Toruniu (z 81. lokatą w kraju).

Chętni też z regionu

Drugie miejsce w wojewódzkim rankingu techników zajęło Technikum Leśne w Tucholi (30. miejsce w kraju).

- Cieszymy się z tego sukcesu, ale umiarkowanie - mówi dr inż. Piotr Marciniak, dyrektor szkoły. - Mówiąc już serio, to oczywiście bardzo miłe, że znaleźliśmy się tak wysoko, ale zawsze powtarzam, że nie pracujemy dla rankingów. Najważniejsze jest dla nas kształcenie młodych ludzi, którzy przyjeżdżają do nas z całej Polski. Około 90-95 proc. uczniów mieszka w naszych internatach, które należą do największych w kraju. To około 350 osób, które są związane ze szkołą niemal 24 godziny na dobę. Tworzymy zwarty organizm. Nie tylko wyposażamy uczniów w wiedzę, umiejętności, ale pokazujemy, co jest ważne w życiu. Dbamy o ich bezpieczeństwo. Nie obawiamy się niżu demograficznego, bo zawsze mamy dużo chętnych.

Radości nie ukrywała wczoraj Mirosława Murawska, dyrektor Szkoły Technicznej Bydgoskiego Zakładu Kształcenia Zawodowego o specjalności technik logistyk. Szkoła działa w Chełmnie i jest młodą, niepubliczną placówką. Powstała w 2014 roku. Technikum zajęło 3. miejsce w województwie i 34. kraju.

- Nie spodziewaliśmy się, że zajmiemy tak wysoką pozycję - mówi Mirosława Murawska. - Trzecie miejsce na podium to wielki sukces. Bardzo się z tego cieszymy. Nasi uczniowie bardzo dobrze zdali egzaminy maturalne. Mamy też finalistę olimpiady geograficznej. Jesteśmy również szkołą certyfikowaną przez MON. Oprócz tego, że uczniowie zdobywają tytuł technika logistyka, mogą także wybrać jeden z profili „mundurowych”: wojskowy, strażacki, policyjny, służby więziennej.

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Współpraca: Justyna Wojciechowska-Narloch, Małgorzata Pieczyńska

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska