W corocznym rankingu oceniane są uczelnie publiczne i niepubliczne w kraju (z wyjątkiem artystycznych). Jest to pięć rankingów, w których znajdują się różne grupy szkół.
Osobno oceniane są więc uczelnie akademickie, niepubliczne uczelnie magisterskie, niepubliczne uczelnie licencjackie oraz państwowe wyższe szkoły zawodowe. Przygotowany też został ranking w grupach kierunków studiów.
Przeczytaj również: Ranking uczelni 2010. UMK najlepszy w regionie.
O tym, na którym miejscu znajdzie się dana uczelnia decydują ściśle określone kryteria: prestiż (mierzony poważaniem, jakim cieszą się absolwenci i pracownicy uczelni), potencjał naukowy (m.in. uprawnienia do nadawania stopni naukowych), efektywność naukowa (rozwój kadry), innowacyjność (patenty, prawa, licencje, środki pozyskane z Unii Europejskiej), warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie studiów (wymiana studencka itp).
Przeczytaj też: Uczelnie. Najwyższe koszty są w Warszawie. Olsztyn podobno najtańszy.
W ubiegłym roku jedyną uczelnią z regionu, która zajęła znaczące miejsce był Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczelnia znalazła się na 11. pozycji. W tym roku jest niżej w rankingu polskich uczelni. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy zajął 56. miejsce, a Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - 66.
Czytaj e-wydanie »