Europa wyróżnia się dynamicznymi metropoliami, ale także regionami o potencjale ekonomicznym i społecznym, które można porównać do niektórych państw na świecie. Niektóre obszary europejskie stoją na równi z niektórymi krajami pod względem wpływu gospodarczego.
Warszawa większa niż Słowacja
Warszawa, ze swoim potężnym PKB, jest porównywalna z gospodarkami niektórych państw europejskich. Pod względem zamożności aglomeracja warszawska przewyższa PKB Słowacji.
Nie wszędzie jednak jest tak różowo. O ile w Warszawie PKB wynosił w 2021 roku 141,4 tys., to w kilku województwach był około 3 razy mniejszy (najmniejszy w Lubelskiem).
Wielkopolska jak Kostaryka
Pokaźną siłą dysponuje województwo śląskie. Rozwinięty przemysł w tym regionie sprawia, że jego potencjał gospodarczy jest zbliżony do Luksemburga.
Wielkopolskie, szczycące się nie tylko przemysłem i usługami finansowymi, ale i nowoczesnym rolnictwem, jest porównywalne pod względem wielkości PKB do Kostaryki. Oba obszary odznaczają się stabilnym rozwojem i różnorodnością sektorów.
Podlasie jak Jamajka
Z kolei Podlaskie, które nie należy do polskiej czołówki, jeśli chodzi o PKB, jest porównywalne do Jamajki. Skądinąd w obu przypadkach rolnictwo stanowi kluczowy sektor gospodarki.
W 2022 roku Kujawsko-Pomorskie osiągnęło nominalne PKB wynoszące 30 285 mln USD, co przekłada się na 104. miejsce w rankingu spośród 189 regionów na świecie (lub 111. miejsce na 205, uwzględniając wszystkie województwa Polski).
Jakie kraje mają podobny poziom gospodarczy do tego polskiego regionu? Szczegóły opisujemy na kolejnych slajdach w poniższej galerii.
