https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Region. Połowa sukcesu to plan, odwaga i przebojowość. Druga połowa to pieniądze, ale te można pozyskać

Monika Smól
Za pieniądze z dotacji w Chełmnie powstała firma "Campus”, której kursanci, pod okiem  instruktora Marcina Ziółkowskiego uczą się udzielania pierwszej pomocy i utrzymania podstawowych czynności życiowych
Za pieniądze z dotacji w Chełmnie powstała firma "Campus”, której kursanci, pod okiem instruktora Marcina Ziółkowskiego uczą się udzielania pierwszej pomocy i utrzymania podstawowych czynności życiowych Fot. Monika Smól
Chcesz mieć swój biznes? Aby otrzymać dotację na jego otwarcie wcale nie musisz być bezrobotny! Wykaż się przedsiębiorczością, a wsparcie znajdziesz w kilku instytucjach w regionie.

Właśnie pomysłem i przedsiębiorczością wykazała się Monika Łachowska-Wilma z Chełmna. Od zawsze chciała być szefem. Pracuje w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji, więc realizację tego marzenia odkładała. Do czasu...

Ciekawy biznes wiele wart

- Okazało się, że można dostać pieniądze na rozkręcenie działalności z Centrum Wspierania Przedsiębiorczości - mówi Monika Łachowska-Wilma. - I tak zrodził się pomysł założenia Ośrodka Szkoleniowo-Doradczego "Campus", który prowadzi kursy z pierwszej pomocy przedmedycznej, kwalifikowanej pierwszej pomocy, BHP i PPOŻ. Jako pierwszy w województwie uzyskał akredytację wojewody.
Zapotrzebowanie na takie kształcenie jest duże. Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy muszą mieć m.in. strażacy z OSP. Każdy certyfikat jest ważny trzy lata, potem trzeba go odnawiać. W ochotniczych jednostkach strażackich przybywa młodych, trzeba ich przeszkolić. A wiedzę o tym, jak pomagać np. ofiarom wypadków, warto rozpowszechniać.
- Kursy BHP trzeba organizować w wielu firmach, a przeszkolenia z pierwszej pomocy przydadzą się wszędzie - dodaje pani Monika. - W szkoleniach biorą udział nauczyciele, pracownicy zakładów, urzędów. Wójt Lisewa na przykład zdecydował o przeszkoleniu jednej z pracownic urzędu gminy, a burmistrz - by kurs zrobili strażnicy pracujący na ulicach.
Dużo sprzętu, na którym ćwiczą kursanci szefowa kupiła za pozyskane środki, część za własne oszczędności.

Szansa dla wszystkich

W ślady pani Moniki mogą iść inni mieszkańcy regionu. O szczegóły dotyczące pozyskiwania pieniędzy pytać można nie tylko w Chełmnie, ale także w Grudziądzu, Łasinie i Płużnicy.
- Czekamy na określenie puli środków na ten rok - mówi Miłosz Lippki z Centrum. - Maksymalna dotacja to 40 tysięcy złotych. Mogą się o nią ubiegać bezrobotni, ale i osoby pracujące. Ważny jest dobry pomysł nie związany z handlem, ale z usługami i produkcją. Udzieliliśmy już dotacji na budowę domków dla nietoperzy, czyszczenie aut, pizzerię, poradnię logopedyczną czy agroturystykę.
Chełmińskie Centrum dotychczas udzieliło około 60 dotacji.

gdzie pytać o dotacje?

Grudziądz - Info-Biz Profesjonalna Edukacja - tel. 0/666-014-241), Chełmno - Urząd Miasta - tel. 56/ 677-17-43), Łasin - Urząd Miasta i Gminy 56/466-50-43 Płużnica - Towarzystwo Rozwoju Gminy- tel.56/688-7520

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska