W panelu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku, Zakład Badań Środowiska i Geoinformacji o tytule Zjawiska katastrofalne i ponadprzeciętne w warunkach zmian klimatu i różnokierunkowej antropopresji wzięli udział::
- profesor Rafał Kozłowski
- profesor Tadeusz Ciupa
- profesor Roman Suligowski
- doktor Mirosław Szwed
- doktor Grzegorz Wałek
Prowadzący: Grzegorz Gajda
Na początek profesor Rafał Kozłowski przedstawił genezę pojęć antropopresji, czyli o bezpośrednim lub pośrednim wpływie człowieka na środowiska oraz antropocenu czyli epoki charakteryzującej się wpływem człowieka na ekosystem i geologiczny system naszej planety.
W 1994 roku na Świętym Krzyżu rozpoczęła swoją działalność stacja monitoringu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która już od 30 analizuje to co się dzieje w środowisku i zmiany zachodzące w środowisko w konsekwencji działań człowieka
- mówił profesor Rafała Kozłowski.
Doktor Mirosław Szwed w swoim wystąpieniu poświęcił sporo uwagi zwiększaniu się średniej temperatury, z kolei profesor Roman Suligowski wygłosił prelekcję o opadach w regionie i ich wpływie na klimat, a także o opadach katastrofalnych. Profesor Tadeusz Ciupa opowiadał o opadach na terenie dużych miast. W swoim wystąpieniu doktor Grzegorz Wałek zwrócił uwagę na to, że największym problemem jeśli chodzi o katastrofalne opady będzie to, że jeśli średnioroczna suma opadów w najbliższym czasie się nie zmieni, to będziemy mieć do czynienia z sytuacją ,w której większość tych opadów będzie miałą charakter incydentalny.
Zobaczcie galerię zdjęć z panelu Zjawiska katastrofalne i ponadprzeciętne w warunkach zmian klimatu i różnokierunkowej antropopresji