https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Reklamują kierunek szkolny, którego nie ma

Ewelina Fuminkowska [email protected] tel. 603 660 985
Reklamują kierunek szkolny, którego nie ma
Reklamują kierunek szkolny, którego nie ma sxc.hu
Zespół Szkół nr 2 na swojej stronie internetowej umieścił informację o kierunku, który nie istnieje. Zaprasza gimnazjalistów do liceum mundurowego, choć nie wiadomo, czy w ogóle powstanie.

O nowym kierunku w Zespole Szkół nr 2 dowiedziałam się z publikowanego wcześniej w Gazecie Pomorskiej artykułu - przyznaje starosta Wioletta Wiśniewska. Podobnie jak Marzenna Drab, odpowiedzialna za oświatę wicestarosta. - O niczym nie wiedzieliśmy. Ani do powiatowej rady zatrudnienia, ani do zarządu powiatu nie wpłynął żaden wniosek o powołanie takiego kierunku.

Informacja obiegła już gimnazjalistów klas trzecich i ich rodziców. Niektórzy są wyraźnie zdegustowani, że promowany kierunek to dopiero przymiarki do realizacji pomysłu.

- Jak można zapraszać kogoś do liceum, skoro nie wiadomo, czy powstanie. To przyciąganie do siebie gimnazjalistów, którzy w ostateczności wybiorą w tej szkole inny kierunek - mówi zdenerwowana mama gimnazjalisty.

- Jestem tatą ucznia, który właśnie szuka ciekawej szkoły średniej. Pracuję jako zawodowy strażak i wiem, jak wygląda egzamin rekrutacyjny do straży czy policji. Może taka szkoła z rozszerzonymi zajęciami wychowania fizycznego przygotuje ucznia pod względem fizycznym do zawodu, ale wątpię, czy do testu lub rozmowy z psychologiem - uważa.

To samowola

Starosta i wicestarosta są zaniepokojone, że niezaopiniowany kierunek jest już reklamowany.
- To samowola. Kontaktowałam się z dyrektorką Powiatowego Urzędu Pracy czy wpłynął do nich wniosek. Niestety nie.Taki wniosek dotyczy wszystkich nowych kierunków - dodaje Wioletta Wiśniewska.

Jednak nikt nie przesądza, że liceum mundurowe w Zespole Szkół nr 2 im. H. Dobrzańskiego "Hubala" nie powstanie. Dyrekcja musi zgłosić do zaopiniowania nowy kierunek powiatowej radzie ds. zatrudnienia. Następnie decyzje podejmie zarząd powiatu. Taka jest procedura.

Czytaj również: Profilaktyka narkotykowa w szkołach jest nieskuteczna - alarmują eksperci

Nie zatrudnią nowych nauczycieli

- Opinia powiatowej rady do spraw zatrudnienia nie jest wiążąca. Może być negatywna a zarząd powiatu może wyrazić zgodę lub nie - tłumaczy starosta. - Dla nas - w dobie kryzysu - najważniejszy jest czynnik ekonomiczny. Jeżeli nowy kierunek będzie wymagał zatrudnienia nowych nauczycieli, na pewno nie wyrazimy zgody - nie pozostawia złudzeń. - Niemniej staramy się rozwijać podległe nam szkoły.

Marzenna Drab wskazuje na przyszłość absolwentów nowych kierunków. - Nie chcemy, by kolejni absolwenci szkół średnich powiększali grono bezrobotnych - mówi. - Dlatego ważna jest wcześniejsza analiza rynku pracy.

Dyrektor wyjaśni na piśmie

Przy wcześniejszych rozmowach starosty i wicestarosty z Januszem Chrzanowskim, dyrektorem "Hubala", nie padły żadne pytania ani informacje o liceum mundurowe. - Poprosimy dyrektora o pisemne wyjaśnienia na temat publikowanych w internecie informacji i zapraszania uczniów do nieistniejącego kierunku nauczania - dodaje Marzenna Drab.

Zdaniem dyrektora Janusza Chrzanowskiego, ewentualne powstanie liceum mundurowego to strzał w dziesiątkę. - Przeprowadziliśmy ankietę wśród gimnazjalistów. Podczas spotkań pytaliśmy, czy byliby zainteresowani kontynuowaniem nauki w takim liceum - mówi dyrektor. - Wielu młodych ludzi jest zainteresowanych pracą w wojsku, policji lub straży. Chcemy otworzyć taki kierunek, stąd informacja na stronie internetowej szkoły.

Decyzje o powstaniu nowych kierunków w szkołach średnich zapadną na przełomie lutego i marca. Czekają na nie i sami gimnazjaliści, i ich rodzice.
- Moje dziecko nie chce teraz o niczym innym myśleć, jak o klasie mundurowej. Nie szuka innej szkoły, choć wiem, że taka szkoła nie da mu taryfy ulgowej na egzaminach do policji - przyznaje mama Kamila.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 25

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ktoś powinien dorwać Gościa i zabrać mu komputer, laptop, telefon i wszystko na czym może korzystać z internetu.

T
Tez absolwent
W dniu 03.04.2015 o 15:58, Absolwent Hubala napisał:

Dziadek Chrzanowski jest beznadziejny, dyro mający wnuki i zadaje się uczennicami, ale mi wizerunek szkoły, koń by sie uśmiał! Klasa mundurowa nie daje zawodu, szkoda czasu.

Jesteś zapewne absolwentem tej szkoły zawodówki! którą z resztą ukończyłeś z musu!!!!. technikum mundurowe to jest dobry kierunek. Zawodu ty koleś na pewno nie osiagniesz, ze względu na Twój rozum!! Po tym kierunku masz otwartą droge do policji, wojska, straży, slużby granicznej itd. Komputerowców mamy pełno!

G
Gość

Pan Krakowiak to nauczyciel z krwi i kosci. Wzbudza respekt a nawet i strach ale TAK POWINNO BYC. A wiedzy mu odmowic nie mozna. Wielu jego wychowankow ukonczylo bardzo dobre uniwersytety.

Ja co prawda do fizyki to noga kompletna bylam ale dzieki niemu jako tako cos tam łapałam :)

HUBAL górą :)

G
Gustavson

Hubal to najlepsza szkoła w mieście, najlepiej przygotowuje do studiów zwłaszcza p. Krakowiak. 

 

Pozdrawiam

s
stara uczennica
chodziłam do Hubala - inne czasy ,ale chylę czoła przed tą szkołą.Teraz chodzi tam mój syn i jestem dumna z tego faktu. Pozdrawiam wszystkich belfrów !!!! ps. szczegolnie tych ,ktorzy mnie uczyli ,a jeszcze mam okazje spotykac ich na korytarzach !!
C
Czytelnik

'Dla nas - w dobie kryzysu - najważniejszy jest czynnik ekonomiczny.

 

 Jeśli najważniejszy jest czynnik ekonomiczny, powinni ograniczyć biurokrację, związane z nią wysokie nagrody  i odprawy. Wtedy wykażą największe oszczędności.  To dzieci są inwestycją i skarbem narodu a nie urzędnicy  i politycy. W polskich szkołach i przedszkolach  dzieci coraz mniej, ale w klasach coraz ciaśniej. Zamiast wykorzystać sytuację i stworzyć bezpieczne szkoły i przedszkola, nieliczne  oddziały, upycha się dzieci  i młodzież  jak śledzie w beczce. Politycy na każdym szczeblu zapewniają sobie , rodzinom i znajomym stołki a na dzieciach (oczywiście nie własnych) oszczędzają. Ponad 30 uczniów w klasie to norma , ale powszechnie wiadomo, że  w zatłoczonej szkole dziecko nie czuje się dobrze   i bezpiecznie a nauczyciel nie może traktować go indywidualnie, ma dla niego mniej czasu i uwagi.   Tracą na tym i ci zdolni   i ci, którzy mają trudności, tracą  nieśmiali i nadpobudliwi. Każde dziecko jest inne , ma inne uzdolnienia  i trudności. Jedni potrzebują mniej czasu na opanowanie materiału, inni więcej, ale w licznej klasie wszyscy są traktowani jednakowo.  Udowodniono naukowo, że w mniejszych klasach przyswajanie wiedzy jest znacznie skuteczniejsze. W mniejszych klasach dzieci uczą się więcej, a nauczyciele zauważają mniej problemów z dyscypliną.   Rodzice zamiast siedzieć z dzieckiem nad lekcjami, mogliby spędzić ten czas na zabawie z nim a i korepetycje wynikałyby z chęci pogłębienia wiedzy a nie  z konieczności. O ile dzisiaj liczba uczniów w gimnazjach i szkołach średnich   rzeczywiście spada, to już w podstawówkach jest ich coraz więcej. Prognoza GUS pokazuje, że w ciągu pięciu lat ich liczba zwiększy się  W ciągu kolejnych kilku lat uczniowie ci pójdą do gimnazjów, potem do szkół średnich.  Niewykluczone, że za dziesięć lat będziemy mieli ze szkołami taki sam problem, jak dziś z przedszkolami. Ale o tym decydenci nie myślą, chodzi przecież tylko o to, żeby nagrabić jak najwięcej dla siebie a po nich choćby potop.

 

 

 

G
Gość
W dniu 26.01.2014 o 12:57, Gość napisał:

No wiesz jak ktos sobie poszedl na taki kierunek mimo ze go nie interesowal, tylko dlatego ze sam nie wiedzial co chce w zyciu robic no to sie nie dziwie ze zaluje. Trzeba wybierac kierunki zgodne ze swoimi zainteresowaniami. Ja taki wybralam i nie zaluje o prace jest ciezko ale to jak w kazdym zawodzie. Praca sama nie przyjdzie, kazdy wie jak ja ciezko znalesc zwlaszcza absolwent.

Szanujmy nasze szkoły i co w nich najlepsze ! Po latach wracamy do nich w wspomnieniach z łezką w oku ! Wiem bo sama po trzydziestu latach pamiętam nauczycieli kolegów nawet panią wozną a dyrektora najbardziej mimo że bałam się go jak ognia ale tylko wtedy gdy zwiałam z lekcji albo nie chciałam wykonywać jego poleceń Szkoła to była i powinna być miejscem dla dzieci i was młodych a to kto ,czego i jak was uczy sprawą dyrekcji i rodziców .Wy za to musicie tylko jedno robić zdobywać wiedzę i umiejętności !!

G
Gość
W dniu 25.01.2014 o 22:09, gość napisał:

Szkoła mundurowa nic uczniowi nie daje, tylko ładnie brzmi. Znam kilkoro absolwentów mundurówki, teraz żałują swoje wyboru szkoły.

No wiesz jak ktos sobie poszedl na taki kierunek mimo ze go nie interesowal, tylko dlatego ze sam nie wiedzial co chce w zyciu robic no to sie nie dziwie ze zaluje. Trzeba wybierac kierunki zgodne ze swoimi zainteresowaniami. Ja taki wybralam i nie zaluje o prace jest ciezko ale to jak w kazdym zawodzie. Praca sama nie przyjdzie, kazdy wie jak ja ciezko znalesc zwlaszcza absolwent.

c
czytelnik
W dniu 25.01.2014 o 22:09, gość napisał:

Szkoła mundurowa nic uczniowi nie daje, tylko ładnie brzmi. Znam kilkoro absolwentów mundurówki, teraz żałują swoje wyboru szkoły.

Nie każdy lubi mundur i nie każdy nadaje się do pracy w służbach mundurowych. Jednak jeśli przyjrzeć się losom absolwentów mojej klasy i   innych  szkół średnich widać, że  wybieramy   bardzo różne kierunki studiów nie zawsze związane z profilem  czy  kierunkiem ukończonej szkoły średniej. Okazuje się, że  klasę o profilu matematyczno-fizycznym lub technikum  kończą późniejsi  muzycy , nauczyciele różnych przedmiotów, filolodzy ,prawnicy, bankowcy, dziennikarze, urzędnicy, pielęgniarki ,   pracownicy naukowi, policjanci itd.  Moi znajomi po technikum drzewnym, ogrodniczym  i gastronomicznym też wykonują dziś różne zawody w kraju i za granicą, prowadzą własne firmy nie zawsze związane ze zdobytym kiedyś  tytułem technika. 

g
gość

Szkoła mundurowa nic uczniowi nie daje, tylko ładnie brzmi. Znam kilkoro absolwentów mundurówki, teraz żałują swoje wyboru szkoły.

C
Czytelnik

Bardzo  dobrze, że ktoś wreszcie pokazał , jak starostwo kompleksowo wspomaga rozwój szkół w powiecie. Nie sądzę, żeby autorka osobiście obawiała się utworzenia klasy mundurowej. Ostatecznie za mundurem panny sznurem. :)   

 

 

k
ksenia
W dniu 25.01.2014 o 16:27, monika napisał:

Ja nie moge. To jest super kierunek. W Hubalu wlasnie znaja rynek, wiedza na kogo jest zapotrzebowanie. Widac to po ilosci zawodow ktorych mozna sie uczyc rok w rok w tej szkole. Sama bym poszla na taki kierunek mimo ze jestem dziewczyna. Kierunek mundurowy to przyszlosciowy zawod. Tymbardziej ze podobnej szkoly nie ma zbyt blisko nas. Dyrektor Chrzanowski jest nie tylko swietnym wykladowcą ale tez strategiem. Ale tak to jest jak ktos jest zbyt inteligentny to cie wladza aleksandrowska zastopuje zebys nie byl madrzejszy od nich

 

Bardzo dobrze powiedziane ! Aleksandrowska władza nie chce dla mieszkańców dobra tylko dla Siebie żeby zgarniać jak najwięcej kasy do portfela. Patrzą tylko na swój czubek nosa!!

 

Zgadzam się, że ten profil jest przyszłościowy bo sama taki wybrałam i jestem z niego bardzo zadowolona, gdyby utworzyli taki profil 2lata temu to oczywiste, że zostałabym na miejscu a nie szła do Torunia. :)

z
zdziwiony

Tyle się pisze o niedostosowaniu oferty edukacyjnej  do potrzeb rynku pracy  i nic z tego nie wynika. Artykuł pokazuje , czym kierują się organy prowadzące, które nie pozwalają na tworzenie nowych kierunków kształcenia . Nie zgodzą się na powołanie nowych zawodów , żeby  później opowiadać o niedostosowaniu szkół a młodzież niech dojeżdża do Torunia.  Dziwne to, tym bardziej że chodzi tylko o profil liceum ogólnokształcącego.

 

 

m
monika

Ja nie moge. To jest super kierunek. W Hubalu wlasnie znaja rynek, wiedza na kogo jest zapotrzebowanie. Widac to po ilosci zawodow ktorych mozna sie uczyc rok w rok w tej szkole. Sama bym poszla na taki kierunek mimo ze jestem dziewczyna. Kierunek mundurowy to przyszlosciowy zawod. Tymbardziej ze podobnej szkoly nie ma zbyt blisko nas. Dyrektor Chrzanowski jest nie tylko swietnym wykladowcą ale tez strategiem. Ale tak to jest jak ktos jest zbyt inteligentny to cie wladza aleksandrowska zastopuje zebys nie byl madrzejszy od nich

g
gość
W dniu 25.01.2014 o 14:20, gość napisał:

Chyba jedank jest coś niedobrego. Skoro dyrektor ma napisac wytłumaczenie, czemu promuje kierunek, którego nie ma? Jak dobrze zrozumiałem starosta i wicestarosta nie są zadowolone z poczynań dyrekcji.

Szkoda, że  starosta i wicestarosta nie  popierają   pomysłu utworzenia liceum  o profilu mundurowym.  Liceum ogólnokształcące od lat  widnieje w ofercie  ZS nr 2. Wielu absolwentów tej szkoły pracuje w naszej policji i straży. Wydawało mi się, że o tym, które przedmioty będą rozszerzone i jakie innowacje pedagogiczne zostaną wprowadzone  decyduje dyrektor szkoły. 

 

Każdy dziennikarz nawet powiatowy  zobowiązany jest do zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu   i wykorzystaniu materiału prasowego.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska