Zobacz wideo: 70 lat bydgoskich inżynierów. Jubileuszowa wystawa UTP
W bieżącym, 2021 roku w całej Polsce obowiązują jednakowe terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Do środy 14 lipca, do godz. 15 kandydaci muszą dostarczyć muszą dostarczyć świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
To też może Cię zainteresować
Ważne jest ustawienie szkół na liście preferencji
Kandydaci mogą i wybrać maksymalnie trzy szkoły, ale w nich dowolną liczbę klas. Ważne jest, aby dobrze ułożyć tzw. listę preferencji. Na pierwszym miejscu powinna się znaleźć ta szkoła i klasa, na przyjęciu do której uczniowi najbardziej zależy. W szkole pierwszego wyboru należy złożyć świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
W "konopie" w Inowrocławiu wybierają języki i matematykę
- Prawie wszyscy kandydaci złożyli już wymagane dokumenty – mówi Danuta Zybała, wicedyrektorka II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu.
W inowrocławskiej „Konopie” największym zainteresowaniem cieszą się klasy matematyczna (z rozszerzoną matematyką i językiem angielskim oraz lingwistyczno-ekonomiczna (rozszerzony j. angielski i geografia). Spore zainteresowanie jest też klasą społeczno-prawną (rozszerzony język polski i wos).
Najmniej osób wybrało klasę biologiczno-chemiczną, w której rozszerzona jest biologia i chemia. - Na ten profil decydują się osoby, które mają sprecyzowane plany życiowe, a takich uczniów jest niewielu – mówi Danuta Zybała. - W wyniku reformy trafiają do nas dzieci młodsze o rok, a nawet o dwa lata niż wcześniej. W takim wieku trudno jest jednoznacznie określić, co chce się robić w przyszłości.
W "elektroniku" w Bydgoszczy chcą się uczyć z Atosem
Prawdziwe oblężenie przeżywa Zespół Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy.
- Najwięcej chętnych mamy do klasy technik informatyk, prowadzonej pod patronatem firmy Atos” – informuje Agnieszka Sumicka, wicedyrektorka Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. - Wpłynęło 130 podań z pierwszej preferencji, a mamy 32 miejsca. Do klasy o tym samym profilu, ale prowadzonej bez patronatu „Atosa” zgłosiło się prawie 70 chętnych z pierwszego wyboru, na 32 miejsca. Mamy jeszcze wojskową klasę technik informatyk, do której wpłynęło 48 podań z pierwszej preferencji, również na 32 miejsca
Umiarkowanym powodzeniem cieszą się klasy dla techników elektroników, natomiast najmniej kandydatów chce zdobyć zawód technika teleinformatyka. - Trochę nas to martwi, ponieważ teleinformatycy są rozchwytywaniu na rynku pracy. Dlatego też staramy się przekonać młodzież do tego zawodu – mówi Agnieszka Sumicka.
Kandydatom, którzy zwlekają z dostarczeniem dokumentów, szkoła będzie telefonicznie przypominać o tym obowiązku. - Zauważyliśmy, że w tym roku uczniowie są słabiej zorientowani w procedurach. Nie znają terminów, nie wiedzą, że dokumenty trzeba dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru, a oceny i wyniki egzaminów powinni wpisać do systemu. Niepotrzebnie odkładają formalności na ostatnią chwilę – dodaje Agnieszka Sumicka
Jeszcze tylko w środę 14 lipca 2021 do godz. 15 uczniowie mogą zmienić wybrane wcześniej szkoły i klasy. W „elektroniku” trzeba przesłać w tej sprawie maila i poprosić o odblokowanie złożonego wcześniej wniosku.
"Gastronomik" w Grudziądzu też czeka na kandydatów
Na młodzież z dokumentami czekają też jeszcze w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu. - Część uczniów zostawia wszystko na ostatni dzień, to chyba już taka nasza narodowa cecha – żartuje Rafał Szweda, dyrektor. - Najwięcej chętnych mamy do klasy technik żywienia i usług gastronomicznych. Na drugim miejscu jest technik hotelarstwa, za nim technik przemysłu mody, potem technik technologii żywności, a stawkę zamyka technik organizacji turystyki. Sądzimy, że po pierwszym etapie rekrutacji pozostaną jeszcze wolne miejsca, dlatego zapraszamy kandydatów. Szkoła branżowa zapełnia się zwykle później. Uczniowie są zainteresowani zawodem kucharza, cukiernika, a na końcu – tapicera.
Wstępne wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych 22 lipca 2021
Listy osób wstępnie zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych w Kujawsko-Pomorskiem zostaną ogłoszone 22 lipca 2021.
Następnie kandydaci muszą potwierdzić wolę nauki w danej szkole, dostarczając oryginały świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Mają na to czas od 23 lipca do 30 lipca 2021.
Listy osób przyjętych do szkół ponadpodstawowych będą podane 2 sierpnia 2021.
