Jesienią ubiegłego roku, a dokładnie 20 października, miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę robót związanych z remontem i rozbudową Teatru Kameralnego przy Grodzkiej w Bydgoszczy. Jednak otwarcie kopert nastąpiło dopiero 23 marca tego roku. Dlaczego trwało to tak długo?
- Mieliśmy bardzo dużo pytań od potencjalnych wykonawców, dlatego wciąż przedłużaliśmy termin składania ofert - tłumaczy Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Rafała Bruskiego. - Wątpliwości dotyczyły głównie dokumentacji projektowej tej inwestycji. Merytorycznie właściwy wydział, czyli wydział inwestycji miasta udzielał odpowiedzi we współpracy z autorem dokumentacji. W sumie termin składania ofert był przesuwany osiem razy.
Ostatecznie do urzędu wpłynęła tylko jedna oferta. - Złożyło ją Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EBUD-Przemysłówka Sp. z o.o. z Bydgoszczy - informuje Stachowiak. - Zaoferowała cenę 26,4 mln zł.
Miasto na to przystało, choć początkowo planowało, że koszt całej inwestycji nie przekroczy 19 mln zł. EBUD ma na koncie parę realizacji związanych z instytucjami kultury - są to rewitalizacja Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie i (w konsorcjum) budowa siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Umowę z wykonawcą miasto ma podpisać w piątek (20 kwietnia). Również w piątek poznamy szczegóły dotyczące rozpoczęcia prac przy budynku Teatru Kameralnego, który od lat stał pusty, a teraz ma dołączyć do grona kulturalnych instytucji w Bydgoszczy.
Zobacz też: Teatr Kameralny w Bydgoszczy ma być jak nowy
Kameralny otworzy się za niecałe dwa lata i przede wszystkim (ale nie tylko) ma służyć działaniom skierowanym do dzieci i młodzieży. - Budynek będzie utrzymany w kolorze antracytu z elementami bieli tak, by nawiązywać do stojącego obok budynku szachulcowego- tłumaczył kilka miesięcy temu Marek Iwiński, plastyk miejski. - Zmieni się również układ okien, tak by forma obiektu była bardziej przestrzenna. Część okien zyska granitowe obramowania - tutaj szczegół ma być ważny. Chcemy, by był to budynek nowoczesny, ale zachowywał szacunek do tradycji.
W nowym-starym Kameralnym znajdzie się m.in. duża sala ze sceną i amfiteatralną widownią, foyer, a także kawiarenka. Ta ostatnia mogłaby się pojawić na istniejącym w budynku patio, które z czasem będzie można przeszklić albo zadaszyć.
Tymczasem zapraszamy do obejrzenia wstępnych wizualizacji Teatru Kameralnego po remoncie.
Sportowe Podsumowanie Weekendu - 10 kwietnia 2018.
