
Pobieranie renty socjalnej nie wyklucza możliwości podjęcia pracy, ale jest to uzależnione od wysokości osiąganego przychodu. Wysokość renty socjalnej zależy od tego, czy dochód przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Jeśli dochód jest niższy niż ten próg, renta socjalna przysługuje w pełnej wysokości. Natomiast jeśli dochód przekracza 70%, ale nie przekracza 130% przeciętnego wynagrodzenia, to renta socjalna zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż kwota maksymalnego zmniejszenia.

W przypadku, gdy dochód przekracza 130% przeciętnego wynagrodzenia, renta socjalna zostanie zawieszona. Warto zauważyć, że wysokość progów zarobkowych jest ogłaszana co kwartał przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i można je sprawdzić na stronie internetowej www.zus.pl.

Istotne informacje!
Jeśli osoba pobierająca rentę socjalną podejmie pracę, powinna natychmiastowo poinformować ZUS o swoim zatrudnieniu oraz uzyskiwanych dochodach. Aby to zrobić, może skorzystać z formularza EROP, czyli oświadczenia o osiąganych przychodach.

Jeśli osoba ubiegająca się o rentę socjalną jednocześnie ma prawo do renty rodzinnej, to może otrzymać oba świadczenia, jeśli wysokość renty rodzinnej nie przekracza 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku przekroczenia tej kwoty, ZUS wypłaca tylko rentę rodzinną. Jeśli wysokość renty rodzinnej jest mniejsza niż 200%, ZUS obniża wysokość renty socjalnej, ale minimalna kwota renty socjalnej wynosi 10% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.