MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta socjalna wyższa od 1 września 2018 - kto i ile może dostać? [zasady, kwota]

Strefa Agro
pixabay.com
Od 1 września 2018 wzrośnie wysokość renty socjalnej wypłacanej przez ZUS lub KRUS (jeśli łączy się z rentą rodzinną). Kto może dostać takie świadczenie? Ile ono teraz wyniesie?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ma wiadomość dla osób niezdolnych do pracy. Od 1 września 2018 wzrośnie kwota renty socjalnej. Od teraz finansowe wsparcie wyniesie 1029,80 zł. Do tej pory było to 865,03 zł. Taką decyzję 9 maja tego roku podjął sejm uchwalając ustawę, która zmieniała wielkość 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, na 100% takiej kwoty.

Nowa regulacja wchodzi w życie 1 września 2018 r., z mocą od 1 czerwca 2018 r.

Kto może dostać rentę socjalną? Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu (co stwierdził lekarz orzecznik ZUS / komisja lekarska ZUS), jakie powstało:

  • przed ukończeniem 18. roku życia lub
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia albo
  • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

KRUS wyjaśnia dalej warunki: "W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (2059,60 zł)".

Jednocześnie kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (102,98 zł).

Osoba, która chce otrzymywać rentę socjalną, składa wniosek, który rozpatruje ZUS.

Człowiek, który ma prawo zarówno do renty socjalnej, jak i renty rodzinnej rolniczej, powinien być świadom, że kwoty obu tych form wsparcia ustala, a potem wypłaca KRUS. "W związku z tym we wrześniowych terminach płatności Kasa, z urzędu ponownie ustali wysokość renty socjalnej wypłacanej w zbiegu z rentą rodzinną rolniczą i wypłaci stosowne wyrównanie tej renty za okres od 1 czerwca 2018 r. do 31 sierpnia 2018 r."

Do zainteresowanych zostaną wysłane decyzje.

Jakie dokumenty trzeba złożyć starając się o rentę socjalną?

  • wniosek o rentę socjalną,
  • zaświadczenie ze szkoły lub uczelni, które potwierdzi okres Twojej nauki;
  • zaświadczenie o stanie zdrowia (zaświadczenie OL-9) wypełnione przez lekarza, pod którego opieką się znajdujesz. Lekarz powinien to zaświadczenie wystawić nie wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia przez Ciebie wniosku o ustalenie prawa do renty;
  • inną dokumentację medyczną, która może potwierdzić Twój stan zdrowia (np. wyniki badań albo karty z leczenia szpitalnego) – możesz dołączyć informacje na druku OL-9A),
  • dokumenty przygotowane przez Twojego pracodawcę (jeżeli jesteś zatrudniony),
  • zaświadczenie o terminie zawartej z Tobą umowy i kwocie osiąganego przez Ciebie przychodu,
  • wywiad zawodowy (na druku OL-10),
  • oświadczenie czy jesteś właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej, która przekracza 5 hektarów.

Źródła: KRUS, ZUS

____________________

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska