Sejm rozpatruje obywatelski projekt ustawy, który ma na celu wprowadzenie Renty Wdowiej 2024. W ramach projektu, w przypadku śmierci współmałżonka, wdowiec lub wdowa będą mieli prawo do zachowania należnego im świadczenia (emerytury, renty) i zwiększenia go o 50% wartości Renty Rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Alternatywnie, będą mogli pobierać Rentę Rodzinną i zachować 50% swojego świadczenia – w zależności od tego, które rozwiązanie okaże się korzystniejsze.
Ministrowie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Okła-Drewnowicz podkreślili potrzebę wsparcia dla osób starszych po stracie małżonka, a także zadeklarowali gotowość do dalszych prac nad projektem.
Zmiany w pierwotnym projekcie Renty Wdowiej 2024
Projekt ustawy przewiduje kilka istotnych zmian. Obecnie wdowa ma prawo do zachowania swojej emerytury lub wybrania Renty Rodzinnej po zmarłym mężu. Renta Wdowia 2024 pozwoli wdowie na zachowanie swojej emerytury oraz otrzymanie dodatku w wysokości 50% Renty po mężu. Alternatywnie, wdowa będzie mogła wybrać Rentę po mężu i otrzymać dodatek w wysokości 50% swojej emerytury.
Ustawa wprowadza jednak pewne ograniczenia. Maksymalna wysokość Renty Wdowiej nie może przekroczyć trzykrotności średniej miesięcznej emerytury w Polsce, która obecnie wynosi 7600 złotych.
Renta Wdowia 2024. Mamy przykładowe wyliczenia
Renta Wdowia ma być wprowadzona w 2024 roku, prawdopodobnie w tzw. modelu kroczącym. Oznacza to, że Renta Wdowia będzie wprowadzana stopniowo, z początkowym wskaźnikiem chociażby na poziomie 20%, a następnie stopniowo zwiększanym.
Lewica przygotowała kilka przykładów obrazujących jakie świadczenia mogą otrzymać osoby po pełnym wprowadzeniu Renty Wdowiej. Przykłady te uwzględniają pełną realizację projektu - szczegóły w poniższej galerii.
Co wiemy w kwietniu o projekcie? Renta Wdowia 2024 to inicjatywa, która ma na celu zwiększenie wsparcia dla osób starszych po stracie małżonka. Czy i kiedy uda się ją wprowadzić, będzie zależeć od dalszych prac legislacyjnych.
