https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta Wdowia 2025 - wyliczenia brutto. Wiemy co z waloryzacją świadczeń z ostatnich lat

Od stycznia 2025 roku obowiązują dwa nowe świadczenia: renta wdowia i dodatek dopełniający do renty socjalnej. Nie ma znaczenia, ile czasu minęło od śmierci małżonka, aby nabyć prawo do renty wdowiej. Kluczowy jest wiek, w którym nastąpiło owdowienie; w przypadku kobiet nie może on być niższy niż 55 lat.

Osoba ubiegająca się o „rentę wdowią” musi spełnić kilka warunków. Oprócz posiadania prawa do dwóch świadczeń, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, musi osiągnąć odpowiedni wiek: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Dodatkowo powinna pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nie być obecnie w związku małżeńskim oraz nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę.

Co ważne, renta rodzinna po zmarłym małżonku zostanie zwaloryzowana za okresy, w których nie była pobierana.

Limity zarobkowe nie dotyczą emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60/65 lat). Wyjątek stanowią jedynie seniorzy, którym ZUS podwyższył emeryturę do wysokości świadczenia minimalnego. W przypadku, gdy przychód z pracy przekroczy kwotę podwyższenia do minimalnej emerytury, świadczenie za dany okres zostanie wypłacone w niższej kwocie, bez dopłaty do minimum.

Czasu na złożenie wniosku o tzw. rentę wdowią jest dużo. Formularz ERWD można składać do 31 lipca bieżącego roku, aby uzyskać prawo do świadczenia od początku, czyli od lipca.

Osoby, które spełnią warunki do łącznej wypłaty świadczeń po 31 lipca 2025 roku lub złożą wniosek w tej sprawie po tej dacie, otrzymają rentę wdowią od dnia spełnienia warunków, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożą wniosek.

Maksymalna wysokość renty wdowiej

Wysokość renty wdowiej na początkowym etapie wyniesie 15% własnego świadczenia oraz pełną rentę rodzinną, która dla jednej osoby stanowi 85% świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłej osobie. Alternatywnie, może to być 15% ustalonej renty rodzinnej dla wdowy lub wdowca oraz 100% wypracowanego świadczenia.

Od 1 stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wypłacanego w zbiegu ulegnie z urzędu podwyższeniu do 25%. Należy jednak pamiętać, że łączna suma obu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotnej wysokości najniższej emerytury.

W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy 5 342,88 zł, świadczenie zostanie pomniejszone o wartość przekroczenia. W poniższej galerii sprawdzisz, ile wyniesie Twoja renta wdowia - wyliczenia.

Na stronie zus.pl znajdziemy specjalny kalkulator, który pomoże wyliczyć szacunkową wysokość tzw. renty wdowiej, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz własnego świadczenia, takiego jak emerytura czy renta z tytułu niezdolności do pracy.

Wdowy i wdowcy, którzy mają prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia, mogą zdecydować się na wypłatę całej renty rodzinnej oraz 15 proc. swojego świadczenia lub odwrotnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska