https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta Wdowia 2025 - wyliczenia od lipca. Wypłaty w pierwszym modelu kroczącym

Jakub Stykowski
Renta Wdowia to nowe rozwiązanie dla wielu emerytów.
Renta Wdowia to nowe rozwiązanie dla wielu emerytów. JK
Renta wdowia była obietnicą wyborczą Koalicji 15 października i ma stanowić korzystniejszą alternatywę dla obecnej renty rodzinnej. Nowe świadczenie ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, jednak pierwsze wypłaty zaplanowano na 1 lipca 2025 roku. Sprawdź, jakie zmiany czekają seniorów oraz jakie korzyści mogą przynieść nowe przepisy.

Zasady przyznawania renty wdowiej

Renta wdowia ma być nowym świadczeniem dla wdów i wdowców, które będzie alternatywą dla dotychczasowej renty rodzinnej. Wprowadzenie tego rozwiązania ma na celu zwiększenie wsparcia finansowego dla osób, które straciły małżonka.

Seniorzy będą mieli możliwość wyboru między całą rentą rodzinną i 15 procent własnego świadczenia lub odwrotnie. To oznacza, że będą mogli zachować swoją emeryturę i dodatkowo uzyskać część renty rodzinnej. Od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie ma wzrosnąć do 25 procent.

Kiedy zaczną się wypłaty renty wdowiej?

Choć ustawa o rencie wdowiej ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, pierwsze wypłaty zaplanowano na drugą połowę roku. To opóźnienie wynika z potrzeby przygotowania się Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do realizacji nowego zadania.

W ocenie rządu pożądane jest, aby projekt wszedł w życie od 1 stycznia 2025 roku, z zastrzeżeniem, że nabycie prawa do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby od 1 lipca 2025 roku.

Korzyści finansowe dla seniorów

Renta wdowia ma być wprowadzana w modelu kroczącym, co oznacza, że z czasem jej wysokość będzie rosła. Docelowo, w ciągu kilku lat, świadczenie ma osiągnąć poziom 50 procent renty rodzinnej. To znacząca zmiana w porównaniu do obecnych przepisów.

Minimalna emerytura od 1 marca 2025 roku wyniesie 1 879,27 zł brutto, co oznacza, że renta wdowia będzie wypłacana do limitu trzykrotności tej kwoty. Dzięki temu seniorzy mogą liczyć na większe wsparcie finansowe.

Kto będzie mógł skorzystać z renty wdowiej?

Nowe przepisy przewidują, że renta wdowia będzie dostępna dla osób spełniających określone kryteria dochodowe. To oznacza, że nie każdy owdowiały senior będzie mógł otrzymać to świadczenie.

Taki wybór będą miały również osoby, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy renty szkoleniowej,

Jak złożyć wniosek o rentę wdowią?

Wniosek o rentę wdowią będzie dostępny od 1 stycznia 2025 roku. Można go będzie złożyć zarówno online na stronie ZUS-u, jak i osobiście w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Osoby uprawnione do renty wdowiej będą miały sześć miesięcy na złożenie wniosku, aby móc skorzystać z nowego świadczenia od momentu jego wejścia w życie.

Tabela wyliczeń renty wdowiej

Mimo że wypłaty renty wdowiej nastąpią dopiero w lipcu 2025 roku, wiele osób już teraz chciałoby się dowiedzieć, czy nowe świadczenie będzie dla nich korzystne. W związku z tym, przygotowaliśmy szacunkowe wyliczenia renty wdowiej.

W galerii poniżej prezentujemy szczegółowe kalkulacje dla obu wariantów - zachowania własnej emerytury i otrzymania jeszcze 15 proc. renty rodzinnej lub pobierania renty rodzinnej i dodatkowo 15 proc. własnej emerytury. Zobacz, który wariant będzie bardziej korzystny w twoim przypadku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska