https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta Wdowia 2025 - zobaczcie wyliczenia brutto. Wypłaty nie będą od stycznia!

S, ADM
Wstępne wyliczenia opierają się na wskaźniku 15 procent. Zobaczcie, jakie będą Renty Wdowie 2025 według tego wskaźnika - wyliczenia prezentujemy na kolejnych slajdach.
Wstępne wyliczenia opierają się na wskaźniku 15 procent. Zobaczcie, jakie będą Renty Wdowie 2025 według tego wskaźnika - wyliczenia prezentujemy na kolejnych slajdach. Andrzej Banaś
Rząd przedstawił szczegóły dotyczące planowanego wprowadzenia renty wdowiej, która ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku. Nowe świadczenie ma na celu wsparcie osób, które straciły małżonka, jednak nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać. Ważną sprawą jest, że świadczenie nie będzie wypłacane od stycznia.

Kto skorzysta z renty wdowiej?

Rządowy projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje wprowadzenie tzw. renty wdowiej. Jest to propozycja, która ma na celu wsparcie finansowe osób po stracie małżonka, pozwalając im na zachowanie własnego świadczenia emerytalnego lub rentowego i jednoczesne powiększenie go o połowę renty rodzinnej po zmarłym partnerze. Alternatywnie, wdowy i wdowcy mogliby wybrać rentę rodzinną po zmarłym małżonku, zwiększoną o 50 procent ich własnego świadczenia.

W obecnym systemie, w przypadku śmierci małżonka, owdowiała osoba musi wybrać między zachowaniem swojej emerytury a rentą rodzinną po zmarłym, co często stawia ją przed trudnym wyborem finansowym.

Dlaczego kobiety są głównymi beneficjentami? Statystyki jasno pokazują, że w regionie kujawsko-pomorskim jest znacznie więcej wdów niż wdowców. Michał Cabański z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy podaje, że liczba wdów wynosi 121 131, podczas gdy wdowców jest tylko 24 874. Wynika to z faktu, że kobiety żyją średnio dłużej niż mężczyźni - na Kujawach i Pomorzu średnia długość życia kobiet to 80,2 lat, a mężczyzn 73,3 lat.

Jakie będą zasady przyznawania renty wdowiej?

Projekt zakłada, że wprowadzenie dodatkowego świadczenia będzie realizowane etapami, zaczynając od 15 procent wartości drugiego świadczenia, przez 20 procent, aż do osiągnięcia połowy wartości. Tabelę wypłat zgodnie z zasadami, które będą wprowadzone w 2025 prezentujemy w poniższej galerii.

Rząd zobowiązał się do współpracy nad doprecyzowaniem projektu, by ostatecznie określić kto dokładnie będzie mógł skorzystać z nowego rozwiązania. W komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów podkreślono, że celem jest zapewnienie wsparcia przede wszystkim osobom starszym, które w wyniku śmierci małżonka mogą znaleźć się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Ile wyniesie renta wdowia?

  • W ramach nowego świadczenia, suma pobieranych emerytur i rent nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności minimalnej emerytury, która w przyszłym roku ma wynieść około 1900 zł brutto.
  • Oznacza to, że maksymalna kwota świadczeń, uprawniająca do otrzymania renty wdowiej, to 5700 złotych. Osoby, których łączne świadczenia przekraczają tę kwotę, nie będą mogły skorzystać z nowego rozwiązania.
  • Rząd planuje, że renta wdowia zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, z możliwością korzystania ze świadczeń od 1 lipca tego samego roku. To ma dać czas Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych na przygotowanie się do wdrożenia nowych przepisów.
  • Co to oznacza? Oznacza to, że pierwsze wypłaty będą w lipcu, ale od razu z wyrównaniem za okres styczeń - czerwiec.

Renta wdowia ma stanowić istotne wsparcie dla seniorów, którzy muszą radzić sobie z wydatkami z jednego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że koszt wprowadzenia nowej renty będzie wynosił od 8 do 10 mld zł rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska