Gminy same nie dałyby rady
Trwa realizacja programu pomocy finansowej na prace remontowo-konserwatorskie w cennych obiektach dziedzictwa kulturowego w województwie kujawsko pomorskim. - Dofinansowanie przez urząd pozwala gminom na przeprowadzenie remontów, które często bez tego wsparcia, byłyby niemożliwe - podkreśla Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Na prace konserwatorskie przeznaczono z budżetu województwa 2,5 mln zł. Dotąd zrealizowano remonty kilku spośród 20 zabytkowych budowli za kwotę 890 tys. zł. Wykonano już modernizację i rewitalizację sześciu zabytków, w tym m.in. kościoła pw. św. Mikołaja i św. Konstancji w Gniewkowie i pałacu w Ostromecku. Wkrótce zakończone zostaną kolejne remonty. Lada dzień przewidywany jest finisz prac konserwatorskich w podinowrocławskim Rojewie, gdzie trwał remont dachu kościoła NMP Wspomożycielki Wiernych.
Pierwszy taki plan
Podczas wrześniowej sesji sejmiku przyjęto strategiczny dokument Wojewódzki Program Opieki nad Zabytkami Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2009-2012. To pierwszy tego typu plan, wyznaczając priorytety pracy w zakresie ochrony zabytków i promocji kultury na najbliższe lata. Jednocześnie uchwalono zasady przyznawanie dotacji oraz ich rozliczania.
- Przyjęcie programu oznacza, iż dotacje na remonty i rewitalizacja obiektów zabytkowych przyznawane będę na podstawie składanych wniosków. Specjalnie do tego celu powołana komisja specjalistów będzie wnioski te opiniować, a ostateczna decyzja będzie należała do radnych wojewódzkich - dodaje B. Krzemińska.
Nabór wniosków do programu potrwa do 15 grudnia.
