MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja śmieciowa w Grudziądzu. Zmiany dotyczą odbioru odpadów z domków jednorodzinnych

(PA)
Henryk Podjacki, właściciel domku jednorodzinnego na os. Chełmińskim uważa, że zaproponowane zmiany nie są dobrym rozwiązaniem.
Henryk Podjacki, właściciel domku jednorodzinnego na os. Chełmińskim uważa, że zaproponowane zmiany nie są dobrym rozwiązaniem. Piotr Bilski
Szkło, odpady biodegradowalne i odpady komunalne będą wywożone z posesji jednorodzinnych rzadziej. Zmiana częstotliwości wywozu to efekt sygnałów od ludzi i analiz firm odbierających nieczystości - twierdzą urzędnicy.

Obecnie "szkło" jest odbierane raz w miesiącu. Nowy plan zakłada, że śmieciarka będzie wywoziła je z prywatnych posesji raz na dwa miesiące.

Wywóz odpadów zmieszanych w zabudowie jednorodzinnej obecnie jest realizowany raz w tygodniu. Zdaniem władz Grudziądza, wystarczy raz na dwa tygodnie.

Natomiast w okresie od 1 grudnia do 28 lutego każdego roku odpady biodegradowalne z koszy mają znikać tylko jeden raz.

- Zimą takich śmieci powstaje niewiele, ponieważ w tym czasie nie ma już odpadów z ogrodów - uzasadnia Marek Sikora, wiceprezydent Grudziądza.

Władze miasta liczą, że dzięki takiemu rozwiązaniu uda się obniżyć koszty funkcjonowania systemu wywozu śmieci. - Mamy nadzieję, że przy tym nie obniży się jakość świadczonych usług - dodaje Marek Sikora.

A gdzie głos mieszkańców?

Nowe propozycje zmian były przedmiotem dyskusji podczas sesji rady miejskiej.

- To nie jest dobry kierunek - komentował Maciej Glamowski (PO). - Sądzę, że powinniśmy wysłuchać, co mają do powiedzenia w tej sprawie właściciele zabudowań jednorodzinnych. Powinniśmy też przyłożyć większą uwagę do edukacji na temat segregacji śmieci.

Marzena Makowska (PiS): - Zmiany wywołają tylko bałagan. Mieszkam w domku jednorodzinnym i wolałabym nawet zapłacić więcej, ale żeby śmieci były odbierane jak dotychczas.

Radni zgodzili się na zmiany

Marek Sikora przekonywał, że zaproponowane zmiany są podyktowane szukaniem oszczędności. - Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy dwa kolejne przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów zostały
unieważnione z powodu znacznie wyższych kwot zawartych w ofertach złożonych przez przedsiębiorców od pieniędzy zarezerwowanych na ten cel w budżecie miasta - argumentował Marek Sikora.

Przypomnijmy, że brakująca kwota to 8 mln zł na 2 lata.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały wnoszącej zmiany do regulaminu utrzymania czystości na terenie Grudziądza głosowało 11 radnych. Piotr Rohde był przeciwny, a 9 rajców wstrzymało się od głosu.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska