Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 39 (Gęsina)

Ta informacja może ucieszyć wielu pracowników. W kodeksie pracy ma pojawić się zmiana, dotycząca dodatkowych przerw w pracy. O co dokładnie chodzi?
Polskie prawo musi dostosować się do unijnych dyrektyw, które określają równowagę naszego zatrudnienia, czyli stosunek pracy do czasu prywatnego. Na podstawie nowych przepisów niektórzy będą mogli prosić o bardziej elastyczny czas pracy.
Zobacz także:Nadchodzą ważne zmiany w Kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej. Większość z nas nawet o nich nie słyszała
5 godzin przerwy w czasie pracy - kto skorzysta?
Jak się okazuje na nowych rozwiązaniach skorzystają rodzice, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem do 8. roku życia. Taka osoba będzie mogła poprosić swojego pracodawcę o przerywany czas pracy. Oznacza to, że np. pracownik będzie mógł zjawić się rano w pracy, potem przysługiwałaby mu przerwa (nawet do 5 godzin), a popołudniu wróciłby do miejsca zatrudnienia.
Serwis prawo.pl informuje, że pracownik za czas na przerwie będzie musiał otrzymać wynagrodzenie. Mowa o połowie wynagrodzenia zasadniczego bez dodatków.
Czytaj więcej:Rewolucja w kodeksie pracy: weekend ma się zaczynać w czwartek. Projekt ustawy skracającej czas pracy jest już w Sejmie
Rodzic dziecka do 8. roku życia będzie mógł złożyć u pracodawcy stosowny wniosek o elastyczny czas pracy nie później niż 21 dni przed planowaną zmianą czasu pracy. Pracodawca będzie miał 7 dni na ustosunkowanie się do pisma.
Jak mówią eksperci w rozmowie z portalem prawo.pl, pracodawcom będzie bardzo trudno odmówić tego typu próśb. Za łamanie prawa lub ich naruszenie w tym zakresie będą groziły kary - nawet do 30 tysięcy złotych.