Projekt o nazwie "Ochrona tradycyjnego pszczelarstwa w Dolinie Dolnej Wisły oraz utworzenie miniskansenu uli przy Starym Młynie w Grucznie" jest wieloetapowy. Jego realizacja zajmie około dwóch lat. W pierwszej części przeprowadzono rozmowy z lokalnymi pszczelarzami. Główne ustalenia to między innymi: brak pasiek wędrownych, zmniejszanie się ilości uli, brak jednorodności gatunkowej pszczół. Wszyscy pszczelarze zaoferowali pomoc przy tworzeniu miniskansenu. Informacje na temat starych uli czerpane są z niemieckiej książki pochodzącej z 1920 roku.
Drugim elementem projektu jest stworzenie rezerwatu kulturowego "Gruczno". - W jego skład wchodziłyby rezerwat przyrodniczy "Ostnicowe Parowy Gruczna", Stary Młyn, miniskansen uli oraz grodzisko świętego Jana - wymienia Robert Gonia, członek TPDW. - Korzyści jakie będą z tego płynąć są niewymierne. Teraz mamy jedyną okazję, aby uratować stare ule. Poza tym wzbogaci to nasz powiat i region.
_Na przełomie sierpnia i września odbędą się "Dni Miodu". - _Będzie to forma prezentacji produktu lokalnego - mówi Gonia. - Rozstrzygnięty będzie także konkurs na wzorową pasiekę.
Rezerwat dla potomnych
(karp)

Między innymi takie trzcinowe ule znajdą się w miniskansenie.
Ratowanie starych pasiek oraz tradycji pszczelarskich na naszym terenie. To jeden z głównych celów projektu, który realizuje Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły.