https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie rachunki można wyrzucić. Ich już nie musisz dłużej przechowywać [14.04.2025 r.]

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Każdy z nas ma w domu szufladę pełną starych rachunków i dokumentów, które z biegiem czasu tracą swoją wartość. Często nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre z nich można już bezpiecznie wyrzucić. Istnieją określone okresy, przez które powinniśmy przechowywać różne dokumenty, zanim staną się one zbędne. Sprawdźcie, jakie rachunki już możemy wyrzucić.

Spis treści

Porządkowanie dokumentów to czynność, którą warto wykonywać regularnie. Przy usuwaniu niepotrzebnych papierów należy pamiętać o ich zniszczeniu, aby chronić swoje dane osobowe przed niepowołanymi osobami. Wiele dokumentów zawiera bowiem wrażliwe informacje, zwłaszcza te związane z umowami.

Przeczytaj: Przedawnienie długów w 2025 roku. Tych długów nie będzie trzeba spłacać

Jak długo przechowywać rachunki?

Nie istnieje uniwersalny okres przechowywania dokumentów, który można by zastosować do wszystkich rodzajów rachunków. Czas ten zależy od rodzaju dokumentu. Dlatego przygotowaliśmy dla Was praktyczny przewodnik, który pomoże określić, kiedy można bezpiecznie wyrzucić stare rachunki. Zobaczcie w galerii poniżej jakie rachunki będzie można wyrzucić na koniec 2024 roku:

Czas liczy się do końca roku kalendarzowego. Jeśli 3 lata mijają np. w lipcu to musimy czekać do końca roku kalendarzowego. Dopiero wtedy taki dokument możemy wyrzucić.

Jak wyrzucać dokumenty?

Przy wyrzucaniu dokumentów, które zawierają dane osobowe, niezwykle ważne jest ich zniszczenie. Pozwoli to uniknąć ryzyka kradzieży tożsamości i innych nieprzyjemności związanych z dostaniem się wrażliwych informacji w niepowołane ręce. Szczególnie dotyczy to dokumentów związanych z umowami, które mogą zawierać wiele szczegółowych danych osobowych.

Regularne porządkowanie dokumentów i niszczenie tych, które nie są już potrzebne, to nie tylko sposób na zachowanie porządku, ale także na ochronę swojej prywatności. Dzięki temu możemy spać spokojnie, wiedząc, że nasze dane są bezpieczne.

Jakich dokumentów nie powinniśmy wyrzucać?

Jest jednak cała lista dokumentów, które powinniśmy przechowywać całe życie. Zobaczcie, jakich dokumentów nie powinniśmy wyrzucać. Oto one:

  • świadectw ukończenia szkoły/dyplomów,

  • polisy przy ubezpieczeniu na życie,

  • świadectw pracy,

  • książeczki ubezpieczeniowej,

  • przydziału mieszkania spółdzielczego,

  • aktu urodzenia, małżeństwa

Niektórych z tych dokumentów ciężko będzie odzyskać (świadectwa ukończenia szkoły, przydział mieszkania). Za kopie niektórych trzeba będzie zapłacić (akt urodzenia, małżeństwa).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska