Skrzydłokwiat - piękny, ozdobny, mało wymagający
Skrzydłokwiat znany jest też pod nazwą skrzydłolist lub Spathiphyllum.Skrzydłokwiat to świetna roślina doniczkowa do mieszkań. Pięknie się prezentuje, a do tego jest łatwy w uprawie i odporny na choroby.
Skrzydłokwiat występuje w wielu odmianach, różnią się one wysokością, wielkością kwiatów i liści. Największe skrzydłokwiaty osiągają nawet do 180 cm wysokości, najmniejsze odmiany mają około 30 cm wysokości. Średnio odmiany hodowane w domu dorastają do około 50 cm.
Największą ozdobą skrzydłokwiatu są jego kwiaty. To wydłużone, zwykle białe, choć czasem także zielone, półotwarte kielichy, z małą, białą lub zieloną kolbą w środku. Przypominają skrzydła, stąd właśnie wzięła się nazwa tej rośliny.
Skrzydłokwiat - naturalny filtr powietrza
Skrzydłokwiat to kwiat idealny do domu. Nie tylko jest ozdobą, ale także nawilża powietrze i przetwarza dwutlenek węgla w tlen. Dodatkowo oczyszcza powietrze z toksycznych substancji (udowodniono to naukowo na podstawie badań), a nawet szkodliwe promieniowanieelektryczne i elektroniczne wydzielane przez domowe urządzenia. Skrzydłokwiat usuwa z powietrza trójchloroetylen, benzen, formaldehyd, amoniak, ksylen, tlenek węgla (czad). Świetnie sprawdzi się zwłaszcza jako roślina do sypialni lub do pokoju, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia.
Zobacz też: Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa - także w marcu. W mig wypuszcza nowe liście
Zobacz też: Robię to przy winogronach w marcu. Dzięki temu winorośl obficie owocuje w sezonie
Czym odżywić skrzydłokwiat w marcu?
By twój skrzydłokwiat był bujny i miał mnóstwo kwiatów, zapewnij mu odpowiednie nawożenie. Skrzydłokwiat do szybkiego wzrostu i kwitnienia potrzebuje następujących składników:
azot - jest niezbędny do tworzenia i rozrastania się liści,
fosfor - odpowiada za rozrost systemu korzeniowego, kwitnienie, owocowanie i tworzenie nasion,
potas - odpowiada m.in. za gospodarkę wodną rośliny oraz budowanie odporności.
Bez nawozu kwiat będzie rósł dość mizerny albo cała jego siła pójdzie w liście i korzenie. By skrzydłokwiat tworzył zawiązki kwiatów, trzeba dostarczyć mu energii, najlepiej rób to regularnie. Oto sprawdzony przepis na domowy nawóz.
