MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziura na wylot w ścianie kamienicy w Chełmnie! A wszystko przez wyburzanie sąsiedniego obiektu obok przez dewelopera. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Wideo
od 16 lat
W Chełmnie, podczas prac wyburzeniowych budynku przylegającego od zachodniej strony kamienicy przy ul. 22 Stycznia, doszło do uszkodzenia ściany i narożnika budynku mieszkalnego. - Obawiałem się, że trzeba będzie ewakuować wszystkich 30 mieszkańców i znaleźć im mieszkania tymczasowe - mówi Mariusz Kędzierski, burmistrz Chełmna.

Do nietypowego zdarzenia doszło w Chełmnie, gdzie z powodu prac wyburzeniowych robotnicy uszkodzili sąsiednią kamienicę. To mógł być dramat dla 30 osób - mieszkańców tego budynku.

Przeczytaj także

- Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastaliśmy uszkodzony trzykondygnacyjny budynek mieszkalny wielorodzinny o konstrukcji murowanej - informuje kpt. Kasper Korczak, oficer prasowy KP PSP w Chełmnie. - Ustaliliśmy, że podczas prac wyburzeniowych budynku przylegającego od zachodniej strony doszło do uszkodzenia ściany i narożnika budynku mieszkalnego. W mieszkaniu numer cztery, usytuowanym na parterze, wybrzuszyła się ściana. Natomiast na korytarzu pojawiły się pęknięcia tynku.

W budynku przy ul. Styczniowej 50B znajduje się dwanaście mieszkań, po cztery na każdej z kondygnacji. Obiekt jest zamieszkiwany przez 30 osób.

Lokator wykwaterowany

Strażacy z JRG w Chełmnie zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Użytkownika mieszkania numer cztery poprosili o jego opuszczenie. O zdarzeniu poinformowali powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, burmistrza Chełmna, prezes Chełmińskiej Inicjatywy Mieszkaniowej oraz kierownika budowy prac wyburzeniowych.

- Po przybyciu powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dokonano wspólnie oględzin budynku, a na jego prośbę - prac rozbiórkowych w mieszkaniu, gdzie wybrzuszyła się ściana - dodaje Kasper Korczak. - Po usunięciu tynku okazało się, że powstał otwór w ścianie o wymiarach około 30 na 30 cm. Inspektor podjął decyzję o konieczności opuszczenia lokalu przez użytkownika. Poinformował również, że prace wyburzeniowe zostaną wstrzymane do czasu wyjaśnienia sprawy.

Dowiedz się również

Na miejscu od razu pojawił się burmistrz Chełmna.

Dziura w ścianie budynku do mieszkania w Chełmnie

- Do naszej kamienicy doklejony był stary budynek, jakieś warsztaty, który należał do prywatnej osoby - mówi Mariusz Kędzierski. - Na zlecenie właściciela robotnicy zaczęli wyburzać ten budynek. Wyciągali belki stropowe, na których był zbudowany dach i przy jednej przebili się do lokalu w naszej kamienicy. Najpierw zauważalne było uwypuklenie, a jak się tego dotknęło, wszystko spadło i zrobiła się dziura na przelot - na około 30 cm. Lokatora trzeba było wykwaterować. Powiedział, że pójdzie do babci.

Burmistrz nie kryje, że był przygotowany nawet na najgorszy ze scenariuszy - konieczność wykwaterowania wszystkich lokatorów kamienicy.

- Na szczęście, obyło się bez tego - dodaje burmistrz. - Jutro mam spotkanie z inspektorem nadzoru budowlanego i prezes Chełmińskiej Inicjatywy Mieszkaniowej i zobaczymy, co dalej. Koszt wszelkich napraw, które będą konieczne w naszej kamienicy w związku z tym uszkodzeniem, będziemy ściągać z OC właściciela.

Dlaczego wyburzano obiekt?

- Jest tam teraz olbrzymi plac, na którym ma powstać budynek mieszkalny na 60 mieszkań - informuje Mariusz Kędzierski. - Właściciel z Chełmna sprzedał teren deweloperowi, który zaplanował tu taką budowę.

Straty oszacowano wstępnie na 20 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziura na wylot w ścianie kamienicy w Chełmnie! A wszystko przez wyburzanie sąsiedniego obiektu obok przez dewelopera. Zdjęcia - Chełmno Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska