Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roboty na trasie ekspresowej S5 w naszym regionie ruszą w 2016 roku. Na razie wkroczyli tam archeolodzy

Marek Weckwerth
Roboty na trasie ekspresowej S5 w naszym regionie ruszą w 2016 roku.
Roboty na trasie ekspresowej S5 w naszym regionie ruszą w 2016 roku. Lech Kamiński
Wstępne, tak zwane rozpoznawcze badania archeologiczne na planowanej 130-kilometrowej trasie przebiegającej przez województwo kujawsko-pomorskie mają się zakończyć już w lipcu.
Figurka z brązu z okresu kultury łużyckiej znaleziona przed powstaniem kujawsko-pomorskiego odcinka autostrady A1
Figurka z brązu z okresu kultury łużyckiej znaleziona przed powstaniem kujawsko-pomorskiego odcinka autostrady A1 Fot. GDDKIA

Figurka z brązu z okresu kultury łużyckiej znaleziona przed powstaniem kujawsko-pomorskiego odcinka autostrady A1
(fot. Fot. GDDKIA)

Geologiczne prace na początku stycznia 2015 roku. Na oba rodzaje badań, wraz z dokończeniem prac nad koncepcją przebiegu "ekspresówki" przeznaczono około 11,2 mln zł.

- Nie są to jeszcze wykopaliska, bo najpierw skarb państwa musi wykupić prywatne grunty pod budowę drogi - wyjaśnia Michał Wiśniewski, specjalista ds. archeologii w bydgoskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Archeolodzy weryfikują więc swą wiedzę o znanych z wcześniejszych badań stanowiskach i poszukują nowych. Chodzą polach i fachowym okiem analizują odbiegające od normy formy terenu sąsiadujące z przyszłym pasem drogowym, bo każdy wzgórek może kryć tajemnice pradziejów lub nowożytnego osadnictwa.

Przeczytaj także: Co z pieniędzmi na budowę drogi S5? Szczegółów na razie brak. Trwają prace nad budżetem
Benedyktyńską pracę trzeba też wykonać przeszukując archiwalia w muzeach i innych instytucjach mogących posiadać materiały dotyczące historii regionu. W lipcu, po zebraniu wszystkich materiałów, powstanie opracowanie, które pozwoli wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków określić zakresu dalszych badań i wykopalisk.

Na razie rewelacji nie ma, ale archeolodzy i drogowcy mają nadzieję, że owoce poszukiwań dorównają tym, które przeprowadzono przed budową autostrady A1. Od północnej do południowej granicy województwa kujawsko-pomorskiego odkryto ponad 80 tys. obiektów archeologicznych i wydobyto prawie 2,5 mln artefaktów, czyli zabytków od zwykłej łupiny naczynia po figurki kultowe czy białą broń.

Badania na A1 i obecne - na S5 - należą do tzw. poszukiwań ratunkowych, bo po wydobyciu znaleziska z ziemi miejsce jego spoczynku jest bezpowrotnie niszczone.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska