Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rodzice alarmują, że nie dostali jeszcze zasiłków opiekuńczych. Co na to ZUS?

Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Rodzice alarmują, że nie dostali jeszcze zasiłków opiekuńczych. Co na to ZUS?
Rodzice alarmują, że nie dostali jeszcze zasiłków opiekuńczych. Co na to ZUS? pixabay
Pod koniec marca decyzją rządu zostały zamknięte szkoły. Uczące dzieci musiały pozostać w domach pod opieką rodziców. Rząd obiecał rodzicom tych najmłodszym zasiłek opiekuńczy. Teraz rodzice z kujawsko-pomorskiego informują nas, że wciąż czekają na pieniądze. Sprawdzamy w ZUS, jak przebiega wypłata tych świadczeń.

Przypomnijmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca. Przyznawany jest od końca marca, kiedy ze względu na zagrożenie epidemiologiczne podjęto decyzje o zamknięciu szkół.

Jak informuje nas Czytelniczka z Grudziądza, kilka dni temu otrzymała pieniądze dopiero za marzec. - Koleżanki też skarżą się na brak pieniędzy z zasiłku opiekuńczego. A dla wielu z nas jest to główne źródło utrzymania w tych czasach - podkreśla kobieta.

- Kiedy otrzymamy te pieniądze? - dopytuje mieszkanka Grudziądza

Zapytaliśmy w ZUS, na jakim etapie jest wypłacanie pieniędzy z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

- Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych masowo wpływają wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego. W marcu ich liczba wzrosła o 46% w stosunku do lutego, w kwietniu o 67,7% w stosunku do marca i aż o 145% w stosunku do lutego. Poza zasiłkiem opiekuńczym rozpatrujemy również wnioski np. o wypłatę zasiłków chorobowych, macierzyńskich czy zasiłku pogrzebowego - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Tylko w kwietniu i maju do placówek ZUS w naszym regionie wpłynęło blisko 33,2 tys. wniosków o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Każdy z tych wniosków rozpatrywany pod kątem kompletności dokumentów i podlegania do ubezpieczenia chorobowego, które jest podstawą do wypłaty. Niestety, wiele wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest niepoprawnie wypełniona lub brakuje załączników od pracodawcy. W przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która złożyła do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku, Zakład sprawdza, czy podlega ona dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, czy opłaciła składki albo złożyła wniosek o zwolnienie ze składek lub o odroczenie płatności.

Niestety, problem pojawia się, gdy do ZUS nie wpłynęła składka ani żaden z wniosków tj. o odroczenie lub zwolnienie z opłacanie składek. Co prawda według przepisów przedsiębiorca ma czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek do końca czerwca, ale w tej sytuacji lepiej, żeby to zrobił jak najszybciej.

Ogromna liczba wniosków, a także wysoka liczba prowadzonych postępowań, absencje pracowników ZUS, którzy także chorują i jak wszyscy rodzice mają prawo do opieki nad małym dzieckiem podczas zamknięcia przedszkola, szkoły powodują, że nie zawsze jest możliwa realizacja wniosków o zasiłki w ustawowym terminie. - wyjaśnia regionalny rzecznik ZUS. - Zapewniam, że dokładamy wszelkich starań, by wypłaty zasiłków odbywały się bez zbędnej zwłoki. Pomimo możliwych opóźnień wszystkie należne świadczenia zostaną wypłacone.

Możliwość opóźnienia w wypłacie świadczeń w zaistniałej sytuacji epidemiologicznej zostały przewidziane przez ustawodawcę. - O opóźnieniu wypłaty możemy mówić dopiero po upływie 30 dni od dnia następującego po dacie wpływu do ZUS ostatniego dokumentu wymaganego do ustalenia prawa do zasiłku. W razie przekroczenia tego terminu w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, ZUS nie jest zobowiązany do wypłaty odsetek ustawowych za opóźnienie określonych przepisami prawa cywilnego - podkreśla Krystyna Michałek.

Należy przypomnieć, że wynosi on 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wypłacany jest za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka nad dzieckiem, wliczając w to także dni ustawowo wolne od pracy. Dodatkowego zasiłku nie bierze się pod uwagę w limicie 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska