Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu szuka rodziców zastępczych: - Jeśli czytasz ten artykuł i uważasz, że masz predyspozycje do opieki nad dziećmi, warunki mieszkaniowe oraz twój stan zdrowia pozwala ci na bycie rodzicem zastępczym, skontaktuj się z nami!
Większość podopiecznych ma mniej niż 10 lat
W latach 2015 - 2017 do pieczy zastępczej w powiecie świeckim trafiło 95 dzieci, większość z nich (56) miała mniej niż 10 lat.
39 dzieci z całej tej grupy pochodzi ze Świecia, 11 z Warlubia, 8 z Pruszcza, po 7 z Lniana i Nowego. Dalej liczby maleją, a najlepiej wypada gmina Drzycim, gdzie w latach 2015 - 2017 tylko raz trzeba było szukać opiekuna dla dziecka.
Liczba rodzin zastępczych utrzymywała się w tym okresie na tym samym poziomie. W latach 2015 - 2017 było ich odpowiednio 115, 119, 114. Większość z nich (75) to rodziny spokrewnione z wychowankami.
Spadała liczba dzieci objętych pieczą zastępczą. W 2015 roku było ich 178, rok później 174, a w 2017 - 169. Ale rośnie liczba rodzin biologicznych, których dzieci umieszczono w pieczy zastępczej. W 2012 r. PCPR odnotowało dwie takie rodziny, a w 2017 już 22.
W powiecie świeckim są też trzy placówki opiekuńczo-wychowawcze. Wszystkie znajdują się w Bąkowie i zapewniają opiekę 48 dzieciom.
Problemem jest zagrożenie umieszczeniem w pieczy zastępczej. Dotyczy to 81 dzieci - postępowania w ich sprawie toczą się już przed sądem. Gdyby dołożyć do tego rodziny z nadzorem kuratorskim, liczba ta rośnie do 222 dzieci!
Kandydat musi być zdrowy fizycznie i psychicznie
Nie trzeba mieć małżonka, żeby stworzyć rodzinę zastępczą, ale trzeba m.in. przedłożyć zaświadczenie o niekaralności oraz o stanie zdrowia.
Również zdrowia psychicznego, dlatego konieczna jest opinia psychologa o predyspozycjach do pieczy zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka.
https://pomorska.pl/rodzice-zastepczy-a-milosc-prawdziwa/ar/6893903Kandydat musi mieszkać w Polsce i wykazać odpowiednie warunki bytowe.
Rodzic zastępczy deklaruje zapewniać dzieciom rozwój emocjonalny, fizyczny i społeczny, wypoczynek, edukację i rozwój zainteresowań.
Co najmniej jedna osoba tworząca rodzinę zastępczą musi mieć stałe źródło dochodów.
Brak rodziny jest źródłem lęków i chorób, np. alkoholizmu
Korzyści płynące z zastępczej opieki nad dziećmi, której nie mogą sprawować ich biologicznie rodzice, są ogromne.
Psycholodzy uczulają, że brak poczucia bezpieczeństwa i kontaktu emocjonalnego może powodować frustrację, apatię, zamknięcie w sobie, unikanie kontaktu z otoczeniem i agresję.
Stefan Garczyński, autor kilkudziesięciu psychologicznych książek uważa, że poczucie odrzucenia jest dla dziecka źródłem lęków, zahamowania oraz nieadekwatnego postrzegania siebie i otoczenia. Powoduje to cierpienie i różne choroby społeczne, np. alkoholizm.
Wichura w Toruniu