Spis treści
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, mówi wprost:
- Oddajemy rodzicom to, co najcenniejsze, czyli czas, który mogą spędzić ze swoim maluszkiem. Ten czas rodzicom wcześniaków, rodzicom tych noworodków, które z powodów zdrowotnych dłużej niż przeciętnie zostają w szpitalu, był odbierany.
Taki urlop macierzyński należy się rodzicom wcześniaków
Od 19 marca 2025 roku prawo do nowego urlopu zyskali rodzice dzieci:
urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g - do 15 tygodni urlopu,
urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g - do 8 tygodni urlopu,
urodzonych w terminie, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji - do 8 tygodni urlopu.
Dodatkowy tydzień urlopu będzie przysługiwał za każdy tydzień spędzony przez dziecko w szpitalu.
Jak ubiegać się o dodatkowy urlop
Dodatkowy urlop będzie przyznawany na wniosek. Rodzice sami zdecydują, czy chcą z niego skorzystać. Przysługuje matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym.
Co ważne, przepisy przejściowe do ustawy obejmą m. in. pracowników, którzy będą korzystali z urlopu macierzyńskiego lub będą uprawnieni do urlopu macierzyńskiego w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 19 marca br.
Jaki zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego
Zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi 100 proc. podstawy zasiłku.
Aby skorzystać z urlopu, należy złożyć do ZUS wniosek przed końcem urlopu macierzyńskiego wraz z zaświadczeniem wydanym przez szpital o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz tygodnia ciąży, w którym dziecko się urodziło. Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo. Nie można go dzielić na części.
