To są najświeższe dane o programie „Rodzina 500 Plus”. Jak wynika z informacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie o pomoc w ramach projektu wnioski złożyło 7239 rodzin. Papierowych jest zdecydowana większość, bo 5604, zaś elektronicznych - 1635.
- To i tak dość sporo - mówi Piotr Grudziński, szef MOPR. Prawo do tego świadczenia na dziecko (lub dzieci) - czyli co miesięcznych wypłat po 500 złotych - ma 6200 włocławskich rodzin. Koszty, poniesione z budżetu państwa na te wypłaty wynoszą ponad 34 mln zł. Na rozpatrzenie oczekuje jeszcze 190 wniosków.
Od wdrożenia w życie projektu „Rodzina 500 Plus” mija kilka miesięcy. Jakie są wnioski pracowników socjalnych na temat jego plusów i minusów? Piotr Grudziński podkreśla, że tak samo jak na początku wdrażania projektu, tak i teraz ma podobny do niego stosunek.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
- Pomysł programu jest naprawdę świetny, ale brakuje sposobu na to, aby pieniądze nie były marnotrawione na potrzeby dorosłych - uważa. - Wciąż mam nadzieję, że ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej weźmie pod uwagę problemy, z jakimi stykają się pracownicy socjalni i asystenci rodzin, szczególnie w środowiskach, gdzie nadużywany jest alkohol.
Jak twierdzi Piotr Grudziski, ujawnienie i nagłośnienie drastycznych przypadków ma na celu ostrzeżenie innych, chcących iść w te ślady. Świadczenia są natychmiast wstrzymywane, a dzieci trafiają do tak zwanej pieczy zastępczej. Takich przypadków było we Włocławku kilkanaście.
Wzrost liczby urodzeń w Polsce. Efekt 500 plus?
źródło: Dzień Dobry TVN
