Na niebie pojawi się wtedy najpopularniejszy rój meteorów, zwanych Perseidami. Rój ten możemy obserwować już od pewnego czasu, ale właśnie tej nocy nastąpi jego kulminacja.
Rój Perseidów 2015. Kiedy i gdzie obejrzeć można spadające gwiazdy?
- Wszystkich miłośników, którzy tego dnia nie będą mogli przybyć do astrobazy, zachęcamy do samodzielnej obserwacji tego zjawiska - informują w astrobazie. - Do tego celu najlepiej wybrać nieoświetlone miejsce, wziąć ze sobą krzesło lub leżak, skierować się w stronę północno-wschodnią i patrzeć prosto do góry. Nie używamy do tego żadnego sprzętu astronomicznego lunet, lornetek, teleskopów, na niebo spoglądamy gołym okiem. Dokładnie tak samo będziemy obserwować Perseidy w astrobazie, dlatego wszystkich chętnych prosimy o zabranie ze sobą wygodnych krzesełek lub leżaków oraz ciepłej odzieży - sierpniowe noce są dość chłodnawe.
Dodatkowo będzie możliwość spojrzenia przez teleskop np. na Saturna, który w niedługim czasie zniknie z naszego pola widzenia, a obserwować go będziemy mogli dopiero w przyszłym roku. Wstęp na obserwacje jest jak zawsze bezpłatny.
Warunkiem przeprowadzenia obserwacji jest odpowiednia pogoda - bezchmurne lub lekko zachmurzone niebo z licznymi przejaśnieniami. W przypadku nieba w całości przykrytego chmurami obserwacje zostaną odwołane - o takiej sytuacji poinformują na stronie www.gostycyn.pl.