https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjne obserwacje nieba. Inowrocławianie spotykają się w astrobazie, aby podziwiać kosmos. Zobacz zdjęcia

Anna Grochowina
Zdjęcia zostały wykonane podczas spotkania z mieszkańcami w inowrocławskiej astrobazie
Zdjęcia zostały wykonane podczas spotkania z mieszkańcami w inowrocławskiej astrobazie Eugeniusz Mikołajczak
Inowrocławska astrobaza to nowoczesne, ogólnodostępne obserwatorium astronomiczne zlokalizowane na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Jej opiekunem jest Eugeniusz Mikołajczak, nauczyciel fizyki i astronomii.

- Na zdjęciach widoczne są Księżyc i samolot Embraer E195LR (Bruksela - Warszawa). Zostały one wykonane w inowrocławskiej astrobazie 16 lipca, podczas spotkania z mieszkańcami. Do ich wykonania użyłem teleskopu Newton 300/1500 mm i aparatu Canon 1200 D. Odległość samolotu od Astrobazy Inowrocław wynosiła około 50 km - wyjaśnia Eugeniusz Mikołajczak, opiekun astrobazy.

W kolejnych dniach nie zabraknie okazji do wpatrywania się w niebo, również gołym okiem. Sierpień to miesiąc obserwacji tzw. spadających gwiazd. Rój Perseidów osiąga swoją maksymalną aktywność zazwyczaj w nocy z 12 na 13 sierpnia, ale meteory można obserwować od połowy lipca do końca sierpnia.

W pierwszej kolejności należy wybrać miejsce z dala od świateł miejskich. Otwarte przestrzenie, takie jak pola czy plaże, będą najlepsze do obserwacji. Należy upewnić się, że w godzinach późnowieczornych mamy dobry widok na niebo, szczególnie w kierunku północno-wschodnim, gdzie Perseidy będą miały swój radiants (punkt, z którego wydają się wychodzić). W czasie nocy spadających gwiazd można zobaczyć nawet do 100 meteorów na godzinę, zwłaszcza w idealnych warunkach – w ciemnej okolicy, daleko od sztucznego oświetlenia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska