MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy chcą składać wnioski o dopłaty, mają wiele pytań. Doradcy pomogą im bezpłatnie

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
W poprzednim naborze na ekoschematy najwięcej rolników zdecydowało się w Kujawsko-Pomorskiem
W poprzednim naborze na ekoschematy najwięcej rolników zdecydowało się w Kujawsko-Pomorskiem Lucyna Talaśka-Klich
Od 15 marca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach kolejnej kampanii. Wątpliwości jest sporo, bo będą zmiany w Europejskim Zielonym Ładzie.

Spis treści

- Jeszcze dziś umówię się z doradcą w sprawie pomocy przy wypełnianiu wniosku o płatności - 18 marca stwierdził Jerzy Wzorek, rolnik z Witoldowa (pow. bydgoski). - Bo wiosną sieję tylko buraki cukrowe, innych zmian w uprawach nie będzie, więc wolę złożyć wniosek jak najwcześniej, zanim powstaną kolejki do doradców.

- Także w tym roku rolnicy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy doradców dotyczącej wypełniania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i ekoschematów - powiedział Ryszard Kamiński, dyr. Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Zainteresowanie kujawsko-pomorskich rolników nowym naborem jest bardzo duże

Jego zdaniem zainteresowanie kujawsko-pomorskich rolników nowym naborem jest bardzo duże. Dużo jest także pytań dotyczących zmian w Europejskim Zielonym Ładzie.

15 marca Komisja Europejska opublikowała projekt zmiany dwóch rozporządzeń związanych z Zielonym Ładem. KE proponuje: zniesienie ugorowania 4% gruntów ornych (norma Gaec 8), wybór między dywersyfikacją a zmianowaniem (norma Gaec 7), uproszczenia dotyczące okrywy glebowej (norma Gaec 6), zmiany w zakresie sankcji związanych z warunkowością (gospodarstwa do 10 ha UR nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych, tzw. warunkowości).

To też może Cię zainteresować

- Jesteśmy w stałym kontakcie z ministerstwem rolnictwa oraz Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dlatego warto rozmawiać z doradcami - dodał dyr. Kamiński. - Warto dopytywać też o zobowiązania związane z ekoschematami, by później nie dziwić się kontrolom.

Agencja radzi, by dobrze się przygotować

- Aby dobrze przygotować się do złożenia wniosku w ramach kampanii 2024, rolnicy powinni przede wszystkim zapoznać się z obowiązującymi przepisami oraz instrukcją wypełniania wniosków w aplikacji eWniosekPlus - radzi Magdalena Kiciak – Kucharska, dyr. Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.- O wsparcie można ubiegać się wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus, dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą jednak liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Ponadto podobnie jak w zeszłym roku będzie można liczyć na bezpłatną pomoc ekspertów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Jej zdaniem bardzo ważne jest także, aby po wysłaniu wniosku w aplikacji eWniosekPlus przejść do zakładki „WYSŁANE” i sprawdzić, czy wniosek faktycznie został wysłany: - Zalecane jest również, aby po wysłaniu wniosku pobrać „potwierdzenie przyjęcia wniosku” na stację roboczą (komputera) lub wydrukować je. Tylko wniosek, który znajduje się̨ w zakładce „WYSŁANE” uważa się̨ za skutecznie doręczony do ARiMR.

Dyr. Kiciak – Kucharska zauważa, że od kampanii 2023 można ubiegać się o ekoschematy, ale rolnicy powinni pamiętać, że dopłaty za realizację ekoschematów nie są przyznawane automatycznie, tylko trzeba o nie zawnioskować: - Warto przeanalizować, jakie ekoschematy będą najbardziej korzystne i możliwe do realizacji w danym gospodarstwie. Rolnicy szczególną uwagę powinni zwrócić również na zasady dotyczące przestrzegania wymogów warunkowości. Należy pamiętać, że jednym z podstawowych warunków przyznania wsparcia w pełnej wysokości jest spełnienie przez rolnika wymogów warunkowości, czyli przestrzeganie wymogów podstawowych w zakresie zarządzania oraz norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska.

ARiMR informuje, że wnioski są przyjmowane (w podstawowym terminie) do 15 maja br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska