https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy przygotujcie się na spis

Opracf. (kat)
Brodnicki magistrat przypomina na czym polegać będzie Powszechny Spis Rolny 2010.

Podczas Spisu zbierane informacje będą dotyczyły: stanu na 30 czerwca 2010 r.:
- prowadzenie działalności rolniczej,
- użytkowanie gruntów,
- powierzchnia zasiewów,
- pogłowie zwierząt gospodarskich,
- ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze;
12 miesięcy poprzedzających dzień 30 czerwca br.
- struktura dochodów gospodarstwa domowego,
- prowadzenie działalności innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem rolnym,
- aktywność ekonomiczna,
- zużycie nawozów mineralnych, wapniowych.
- Prosimy o zapamiętanie lub zapisanie tych informacji o swoim gospodarstwie rolnym - informują urzędnicy.
Zgodnie z ustawą o PSR 2010 r. użytkownicy gospodarstw rolnych są zobowiązani do udzielania odpowiedzi: ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą.
Wszystkie dane zbierane podczas spisu są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Wyniki spisu zostaną opracowane w taki sposób, aby nie była możliwa identyfikacja poszczególnych osób i gospodarstw rolnych.
W sprawie pytań i wątpliwości dotyczących spisu można kontaktować się: z najbliższym Gminnym (Urząd Gminy) lub Wojewódzkim Biurem Spisowym (Urząd Statystyczny), z Call Center, w którym będzie specjalny numer telefonu, za pośrednictwem poczty elektronicznej [email protected], poprzez stronę internetową www.stat.gov.pl z działem "Pytania do GUS".
Więcej informacji o PSR 2010 znaleźć można na stronach internetowych: www.spis.gov.pl i www.stat.gov.pl
Powszechny Spis Rolny 2010 to pierwszy spis realizowany od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. To największe ogólnopolskie badanie statystyczne rolnictwa. Obejmie ponad 1,85 mln gospodarstw rolnych.
Po raz pierwszy w spisie zostaną zastosowane wyłącznie formularze elektroniczne. Spis umożliwi:
- zebranie aktualnych informacji o polskim rolnictwie,
- opisanie sytuacji społecznej i gospodarczej polskiego rolnictwa,
- opisanie zmian, jakie zaszły w polskim rolnictwie od ostatniego Powszechnego Spisu Rolnego w 2002 r.,
- wykonanie zobowiązań międzynarodowych (Komisja Europejska, ONZ).
W dniach od 9 do 23 sierpnia br. zostanie przeprowadzono obchód przedspisowy, w trakcie którego rachmistrze spisowi, przekażą informacje o spisie i wręczą list Prezesa GUS zapraszający do udziału w spisie.
- Od 1 września do 17 października br. samospis internetowy. Na stronach internetowych www.stat.gov.pl, oraz www. spis.gov.pl będzie udostępniony elektroniczny formularz przeznaczony wyłącznie dla Państwa i tylko Państwo będą mogli uzyskać do niego dostęp (on-line) - czytamy na brodnica.pl
Od momentu pierwszego zalogowania do formularza dane można wprowadzać i uzupełniać przez 14 dni. Przed rozpoczęciem spisu elektroniczne formularze spisowe dla każdego gospodarstwa rolnego zostały już częściowo wypełnione dostępnymi danym i pochodzącymi ze źródeł administracyjnych. Brakujące dane należy uzupełnić, a jeśli pojawią się błędne informacje skorygować je. Szczegółowa instrukcja wypełniania formularza dostępna będzie na stronach internetowych www.stat.gov.pl oraz www.spis.gov.pl
Dla gospodarstw, które nie mają dostępu do Internetu istnieje możliwość samodzielnego spisania się metodą off-line. Polega ona na wypełnianiu "czystych" formularzy elektronicznych, które nie zawierają żadnych danych. Formularze można pobrać na nośnikach elektronicznych w Gminnym Biurze Spisowym (Urząd Gminy) i Wojewódzkim Biurze Spisowym (Urząd Statystyczny).
Od 8 września do 31 października br. ankieterzy statystyczni będą realizować wywiady telefoniczne. Skontaktują się z tymi użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spisali się przez internet.
Ankieterzy są pracownikami urzędów statystycznych i dzwoniąc do respondentów są zobowiązani podać swoje dane identyfikacyjne. Tożsamość ankieterów można w każdej chwili sprawdzić w wojewódzkim urzędzie statystycznym.
Od 8 września do 31 października br. użytkownicy gospodarstw rolnych, którzy wcześniej nie dokonali samospisu lub nie spisali się poprzez wywiad telefoniczny, zostaną odwiedzeni przez rachmistrzów spisowych.
Rachmistrz spisowy musi nosić w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz pieczęcią urzędu statystycznego, pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu. Rachmistrz jest osobą przeszkoloną w zakresie przeprowadzania spisu i złożył na piśmie przyrzeczenie bezwzględnego przestrzegania tajemnicy statystycznej. Rachmistrz przeprowadzając wywiad będzie wprowadzać informacje do przenośnego urządzenia elektronicznego hand-held. Zebrane dane będą automatycznie kodowane i przesyłane do serwera GUS.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lider
Będzie dobrze jeśli się w ogóle odbędzie.
Rachmistrze sa na etapie kończenia obchodu a hand-heldy są niefunkcjonalne. serwery GUS niewydajne. Stworzył się taki bałagan że chyba oprze się o komisję sejmowa nt. Afery spisowej.
A moje propozycje do rozwikłania:
Kto podpisał umowę z Orange - firma która ma najmniejszy zasięg.
Kto podjął decyzje że spis będzie wykonywany za pomocą bardzo niewydajnych i nieergonomicznych urządzeń za komiczna sumę.
Kto podpisał umowę na tworzenie oprogramowania z firmami, które jak już coś stworzyły to ni jak nie wiadomo jak się to obsługuje.
A z doświadczeń doraźnych widać że z każdym dniem jest coraz gorzej
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska