Ostatnio tak słaba sprzedaż nowych ciągników była 9 lat temu. Powodem niskiego poziomu sprzedaży jest brak funduszy. Rolnicy nie dostali jeszcze zaległych wypłat w ramach PROW. - W tej sytuacji nieźle ma się rynek maszyn używanych, gdzie królują 15-25 letnie ciągniki z importu - mówi Mariusz Chrobot, z firmy Martin & Jacob. - Nie jest to dobra oznaka dla producentów, ponieważ pokazuje, że maszyny są potrzebne, ale coraz więcej rolników szuka tańszych rozwiązań. Rynek na ciągniki importowane był dwukrotnie większy od rynku nowych ciągników - komentuje.
W styczniu 2015 rolnicy zarejestrowali 640 ciągników. Słabszy wynik był w 2006 roku, kiedy odnotowano 632 nowe maszyny.
Najlepiej sprzedającą się marką pozostaje Zetor. Rejestracja na poziomie 127 ciągników oznacza niezmienne zainteresowanie, rok temu producent mógł pochwalić się takim samym wynikiem.
8-procentowy spadek odnotował drugi w zestawieniu New Holland. Wzrost o 12% widać natomiast w przypadku trzeciego na podium sprzedażowym John Deere. A modele? Najpopularniejszym jest Zetor Major 80 (28 nabywców), później New Holland TD 5.105 (25 nabywców) i Zetor 90 PROXIMA (21 nabywców).
Najwięcej ciągników w styczniu kupili rolnicy z Mazowsza (122), Wielkopolski (105) i Łódzkiego (52).
Sprzedaż nowych ciągników rolniczych | Create infographics
Sprzedaż ciągników w województwach | Create infographics
Źródło: Martin&Jacob
Czytaj e-wydanie »