Gdzie i kiedy odbędą się kolejne szkolenia?
Gdzie i kiedy odbędą się kolejne szkolenia?
14 października - Zajazd "Bumerang" w Szczepankach; godz. 10
16 października - Urząd Gminy w Grucie ; godz. 10
5 listopada - Urząd Gminy w Świeciu nad Osą; godz. 10
Jednym z najważniejszych celów zmian jest zmotywowanie właścicieli małych i średnich gospodarstw oraz młodych rolników do tego, by zechcieli wejść na rynek, a nie tylko ograniczać się do produkcji na własne potrzeby.
Dlatego oprócz tradycyjnych dopłat obszarowych oraz rolno-środowiskowych (m.in. rolnictwo ekologiczne) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozszerzyła wachlarz form wsparcia.
- Jest szansa, by otrzymać nawet 600 euro dopłaty za jeden hektar - zachęca Andrzej Owczarz, dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału ARiMR w Toruniu.
W 2015 roku katalog dotacji zostanie uzupełniony między innymi o:
- płatności z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska - tzw. zazielenienia,
- płatności związane z hodowlą bydła, krów, kóz, owiec,
- płatności dla młodych rolników.
Za ochronę środowiska
Jeśli chodzi o pierwszy z rodzajów dodatkowych dopłat, to skorzystać z niego będą mogli rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa od 10 do 30 hektarów i uprawiają na nich dwie rośliny ekologiczne, a także ci, którzy są właścicielami gospodarstw powyżej 30 hektarów i uprawiają trzy rośliny ekologiczne. - Gospodarstwa ekologiczne będą automatycznie objęte płatnością za zazielenienie - wyjaśnia Andrzej Owczarz.
Szacunkowa stawka dopłaty z tego tytułu wyniesie ok. 74 euro za każdy hektar.
Natomiast płatności dla młodych rolników będą przysługiwały m.in. aktywnym zawodowo, którzy pierwszy raz zakładają gospodarstwo rolne i ich wiek nie przekracza 40 lat. W tym przypadku szacowana wysokość dopłaty wyniesie ok. 62 euro za hektar, przy czym maksymalna powierzchnia objęta tą pomocą wynosi 50 hektarów.
Rolnicy muszą zmienić tryb pracy
O tych i wielu innych zmianach dotyczących nowych rodzajów płatności, rolnicy z powiatu grudziądzkiego dowiedzieli się podczas wczorajszego szkolenia zorganizowanego w urzędzie gminy.
- Dotychczas korzystaliśmy głównie z dopłat rolno-środowiskowych, ale jest szansa, że od przyszłego roku skorzystamy też z nowych propozycji - cieszą się Sławomir i Wioletta Rogowscy ze Starego Folwarku (gm. Grudziądz). - Będzie to wymagało na pewno innego rozplanowania pracy. Liczymy głównie na płatności z tytułu zazielenienia.
Stracą plantatorzy tytoniu
Gminy Grudziądz i Rogóźno, to tradycyjne zagłębia uprawy tytoniu. - Dla plantatorów niestety, nie mamy dobrych wieści -mówi Zbigniew Olech, kierownik biura powiatowego ARiMR w Grudziądzu, który prowadził wczorajsze szkolenie. - Od 2015 roku nie będzie bowiem płatności do surowca tytoniowego.
I radzi: - By korzystać z dopłat, rolnicy powinni podejmować decyzje dotyczące przyszłości ich gospodarstw z wyprzedzeniem.
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców