Po długich staraniach rozpoczęto na cmentarzu w Kościeszkach renowację miejsca pochówku dawnych mieszkanek domu. Przez dwa lata trwały starania o uzyskanie niezbędnych pozwoleń na rozpoczęcie prac. Ze względów formalnych nie może ich prowadzić Dom Pomocy Społecznej. Prace będą koordynować członkowie Stowarzyszenia Na rzecz Wspierania Osób z Zaburzeniami Psychicznymi "Szansa", które działa przy DPS.
Krzyż nad obeliskiem
Jak wyjaśnia Dariusz Chudziński, dyrektor Domu, zgodnie z pozwoleniem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie kwatera, gdzie jest 90 grobów mieszkanek zostanie uporządkowana. Potem teren zostanie ogrodzony krawężnikami, a w jego centralnym miejscu powstanie obelisk z tablicami upamiętniającymi spoczywające tam osoby. Obelisk zostanie ustawiony w cieniu drewnianego krzyża, przykrytego tzw. chustą Weroniki. Jego autorem będzie znany strzeleński rzeźbiarz Jan Harasimowicz.
Poza tym w zachodniej części kwatery ma powstać miejsce przypominające Polaków, którzy polegli na różnych fortach lub zostali pomordowani w miejscach kaźni.
Chętnych do pomocy nie brakuje
- Chęć pomocy wyraził już Adam Kowalski, prezes Rodziny Katyńskiej Ziemi Mogileńskiej, dyrektor Wiesława Maciejewska i Krystyna Matuszak z SP w Rzeszynku oraz Marian Przybylski prezesa Stowarzyszenia Miłośników Miasta Strzelna - mówi Dariusz Chudziński. - Chcemy w ten sposób pokazać, że zmarłe mieszkanki tego specyficznego Domu pozostają cząstką wielkiej, polskiej, bohaterskiej rodziny - dodaje dyrektor.
Czytaj e-wydanie »