Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się Festiwal Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza [program]

(DD)
Grudziądzki chór Tibi Mariae przygotował koncert „Z Piotrem przez muzykę dawnej Europy”. Posłuchać go możemy we wtorek
Grudziądzki chór Tibi Mariae przygotował koncert „Z Piotrem przez muzykę dawnej Europy”. Posłuchać go możemy we wtorek Piotr Bilski
Koncerty, wykłady, warsztaty zaplanowano podczas festiwalu, który przypomina o Piotrze z Grudziądza, kompozytorze tworzącym w XV wieku. Festiwal odbędzie się trzeci raz, ale po raz pierwszy ma charakter ogólnopolski!

- Piotr z Grudziądza był najwybitniejszym przedstawicielem XV-wiecznej muzyki średniowiecznej. O wielkości jego muzyki najlepiej świadczy to, że wykonywano ją jeszcze w XVII wieku, czyli 200 lat później! Potem zapomniano o nim na wiele lat. Ponownie odkryto w latach 70. i znowu zapomniano. My staramy się sprawić, aby o naszym kompozytorze było głośno - mówi Remigiusz Józefowicz z Fundacji Piotra z Grudziądza, która organizuje trzecią edycję festiwalu noszącego imię promującego życie i twórczość jej patrona. Po raz pierwszy festiwal ten będzie miał charakter ogólnopolski! - Zaplanowaliśmy wydarzenia nie tylko w Grudziądzu, ale także we Wrocławiu, Warszawie, Toruniu i Mokrem - mówi Józefowicz. - I są to wydarzenia bardzo różne, skierowane do odbiorców w każdym wieku.

Posłuchamy muzyki i wykładów
III Festiwal Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza rozpoczyna się w sobotę o g. 19 - jednocześnie w Grudziądzu i Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska, na Rynku Głównym rozpocznie się koncert zespołu Ars Cantus z utworami Piotra z Grudziądza. Natomiast w naszym mieście, w muzeum rozpocznie się koncert zespołu Ars Nova z Warszawy, który zaprezentuje najpiękniejsze polskie pieśni z z przełomu XVI i XVII wieku.

Kolejny koncert w Grudziądzu planowany jest na niedzielę o g. 19 w bazylice. Występ zespołu Intemperata z Bydgoszczy pod hasłem „Perły polskiej muzyki barokowej” poprzedzi wstęp dr hab. Aliny Mądry, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

II Festiwal Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza rozpoczęty [zdjęcia]

Muzyka ma wiele barw
W poniedziałek o g. 17 w auli starostwa otwarta zostanie wystawa „Barwy muzyki Piotra z Grudziądza”. Złożą się na nią prace, które wykonały dzieci z zespołu szkół w Łasinie słuchając muzyki kompozytora. W trakcie wernisażu zagrają zespoły szkoły muzycznej.

Na wtorek planowane są wykłady dr hab. Aliny Mądry „Po co historykowi muzyki stare papiery? O odkrywaniu naszej muzycznej przeszłości” w starostwie o g. 12 i w I LO o g. 13.30. W obu udział wezmą licealiści, ale osoby zainteresowane również mogą przyjść.

Również we wtorek, ale o g. 15.30 nazwa „aleja Piotra z Grudziądza” zostanie uroczyście nadana ścieżce rowerowo-pieszej pod spichlerzami na Błoniach Nadwiślańskich. Po tej uroczystości, o g. 17 w muzeum rozpocznie się premiera monodramu „Ślepiec” Kazimierza Trybulskiego w wykonaniu Janusza Kamińskiego z udziałem chóru Tibi Mariae. Po monodramie chór zaśpiewa także kilka utworów „Z Piotrem przez muzykę dawnej Europy”.

W kolejnych dniach, w ramach festiwalu w Grudziądzu organizowane są m.in. warsztaty dla dzieci, wykłady, happening na Górze Zamkowej. I oczywiście koncerty. Muzyka Piotra z Grudziądza zabrzmi też w Toruniu, Wrocławiu i Warszawie.

Oto imprezy otwarte dla wszystkich chętnych zaplanowane na kolejne dni:

Środa, 7 czerwca, Grudziądz
g. 19 - Bazylika św. Mikołaja koncert Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej IKOS z Torunia Muzyka cerkiewna dawnych Monasterów
Czwartek, 8 czerwca, Grudziądz
g. 17 - aula Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu.
- wykład prof. dr. hab. Anny Janosz "Uczestnictwo w kulturze motywy i potrzeby"
-wykład dr. hab. Aliny Mądry prof. UAM w Poznaniu "Jak muzykowano w dawnej Rzeczypospolitej"
Piątek, 9 czerwca, Toruń
g. 19 - Dwór Artusa, koncert zespołu ARS CANTUS Pobożność i rozrywka (utwory Piotra z Grudziądza)
Sobota, 10 czerwca Mokre
g. 11 - Sanktuarium Matki Bożej Mokrzańskiej koncert zespołu MIRACULIS z Poznania "Europejski renesans, blaski i cienie"
Sobota, 10 czerwca Grudziądz
g. 14-18 - Góra Zamkowa obserwacje Słońca oraz seanse w mobilnym cyfrowym planetarium Grudziądzki Oddział Towarzystwa Miłośników Astronomii "Niebo Kopernika z muzyką dawną w tle"
g. 18-20 - występy i pokazy grup rekonstrukcyjnych połączone z warsztatami dla młodych odbiorców "Bawimy się w rycerzy" oraz "Rusałkowe inspiracje"
g. 20-21 - Bazylika św. Mikołaja w Grudziądzu - koncert zespołu ARS CANTUS "Guillaume de Machaut Messe de Nostre Dame" oraz ronda i ballady
g. 22-23 - happening z okazji 625. rocznicy urodzin Piotra z Grudziądza "Jak to dawniej w Grudziądzu bywało" oraz przedstawienie świetlno-dźwiękowe Ognisty Flirt
Niedziela, 11 czerwca, Warszawa
g. 17 - Muzeum Narodowe w Warszawie, Sala kinowa Kino MUZ
wykład prof. dr. hab. Antoniego Ziemby: "Poliptyk Grudziądzki - arcydzieło sztuki Zakonu NMP"
g. 17.30 - wykład dr. hab. Pawła Gancarczyka prof. IS PAN: "Piotr z Grudziądza i pytania o kulturę muzyczną państwa Zakonu Krzyżackiego w Prusach"
g. 18.30 - Muzeum Narodowe w Warszawie, hol główny

Koncert finałowy zespołu ARS CANTUS z Wrocławia "Pobożność i rozrywka" (utwory Piotra z Grudziądza)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska