- Piotr z Grudziądza był najwybitniejszym przedstawicielem XV-wiecznej muzyki średniowiecznej. O wielkości jego muzyki najlepiej świadczy to, że wykonywano ją jeszcze w XVII wieku, czyli 200 lat później! Potem zapomniano o nim na wiele lat. Ponownie odkryto w latach 70. i znowu zapomniano. My staramy się sprawić, aby o naszym kompozytorze było głośno - mówi Remigiusz Józefowicz z Fundacji Piotra z Grudziądza, która organizuje trzecią edycję festiwalu noszącego imię promującego życie i twórczość jej patrona. Po raz pierwszy festiwal ten będzie miał charakter ogólnopolski! - Zaplanowaliśmy wydarzenia nie tylko w Grudziądzu, ale także we Wrocławiu, Warszawie, Toruniu i Mokrem - mówi Józefowicz. - I są to wydarzenia bardzo różne, skierowane do odbiorców w każdym wieku.
Posłuchamy muzyki i wykładów
III Festiwal Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza rozpoczyna się w sobotę o g. 19 - jednocześnie w Grudziądzu i Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska, na Rynku Głównym rozpocznie się koncert zespołu Ars Cantus z utworami Piotra z Grudziądza. Natomiast w naszym mieście, w muzeum rozpocznie się koncert zespołu Ars Nova z Warszawy, który zaprezentuje najpiękniejsze polskie pieśni z z przełomu XVI i XVII wieku.
Kolejny koncert w Grudziądzu planowany jest na niedzielę o g. 19 w bazylice. Występ zespołu Intemperata z Bydgoszczy pod hasłem „Perły polskiej muzyki barokowej” poprzedzi wstęp dr hab. Aliny Mądry, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
II Festiwal Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza rozpoczęty [zdjęcia]
Muzyka ma wiele barw
W poniedziałek o g. 17 w auli starostwa otwarta zostanie wystawa „Barwy muzyki Piotra z Grudziądza”. Złożą się na nią prace, które wykonały dzieci z zespołu szkół w Łasinie słuchając muzyki kompozytora. W trakcie wernisażu zagrają zespoły szkoły muzycznej.
Na wtorek planowane są wykłady dr hab. Aliny Mądry „Po co historykowi muzyki stare papiery? O odkrywaniu naszej muzycznej przeszłości” w starostwie o g. 12 i w I LO o g. 13.30. W obu udział wezmą licealiści, ale osoby zainteresowane również mogą przyjść.
Również we wtorek, ale o g. 15.30 nazwa „aleja Piotra z Grudziądza” zostanie uroczyście nadana ścieżce rowerowo-pieszej pod spichlerzami na Błoniach Nadwiślańskich. Po tej uroczystości, o g. 17 w muzeum rozpocznie się premiera monodramu „Ślepiec” Kazimierza Trybulskiego w wykonaniu Janusza Kamińskiego z udziałem chóru Tibi Mariae. Po monodramie chór zaśpiewa także kilka utworów „Z Piotrem przez muzykę dawnej Europy”.
W kolejnych dniach, w ramach festiwalu w Grudziądzu organizowane są m.in. warsztaty dla dzieci, wykłady, happening na Górze Zamkowej. I oczywiście koncerty. Muzyka Piotra z Grudziądza zabrzmi też w Toruniu, Wrocławiu i Warszawie.
Oto imprezy otwarte dla wszystkich chętnych zaplanowane na kolejne dni:
Środa, 7 czerwca, Grudziądz
g. 19 - Bazylika św. Mikołaja koncert Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej IKOS z Torunia Muzyka cerkiewna dawnych Monasterów
Czwartek, 8 czerwca, Grudziądz
g. 17 - aula Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu.
- wykład prof. dr. hab. Anny Janosz "Uczestnictwo w kulturze motywy i potrzeby"
-wykład dr. hab. Aliny Mądry prof. UAM w Poznaniu "Jak muzykowano w dawnej Rzeczypospolitej"
Piątek, 9 czerwca, Toruń
g. 19 - Dwór Artusa, koncert zespołu ARS CANTUS Pobożność i rozrywka (utwory Piotra z Grudziądza)
Sobota, 10 czerwca Mokre
g. 11 - Sanktuarium Matki Bożej Mokrzańskiej koncert zespołu MIRACULIS z Poznania "Europejski renesans, blaski i cienie"
Sobota, 10 czerwca Grudziądz
g. 14-18 - Góra Zamkowa obserwacje Słońca oraz seanse w mobilnym cyfrowym planetarium Grudziądzki Oddział Towarzystwa Miłośników Astronomii "Niebo Kopernika z muzyką dawną w tle"
g. 18-20 - występy i pokazy grup rekonstrukcyjnych połączone z warsztatami dla młodych odbiorców "Bawimy się w rycerzy" oraz "Rusałkowe inspiracje"
g. 20-21 - Bazylika św. Mikołaja w Grudziądzu - koncert zespołu ARS CANTUS "Guillaume de Machaut Messe de Nostre Dame" oraz ronda i ballady
g. 22-23 - happening z okazji 625. rocznicy urodzin Piotra z Grudziądza "Jak to dawniej w Grudziądzu bywało" oraz przedstawienie świetlno-dźwiękowe Ognisty Flirt
Niedziela, 11 czerwca, Warszawa
g. 17 - Muzeum Narodowe w Warszawie, Sala kinowa Kino MUZ
wykład prof. dr. hab. Antoniego Ziemby: "Poliptyk Grudziądzki - arcydzieło sztuki Zakonu NMP"
g. 17.30 - wykład dr. hab. Pawła Gancarczyka prof. IS PAN: "Piotr z Grudziądza i pytania o kulturę muzyczną państwa Zakonu Krzyżackiego w Prusach"
g. 18.30 - Muzeum Narodowe w Warszawie, hol główny
Koncert finałowy zespołu ARS CANTUS z Wrocławia "Pobożność i rozrywka" (utwory Piotra z Grudziądza)