
Utrata uprawnień
Do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia może dojść również w przypadku zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Np: w przypadku zawodowego kierowcy - utrata prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu.

1 miesiąc na decyzję
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniających to zwolnienie.

Opinia związków
Pracodawca przed podjęciem decyzji w sprawie rozwiązania umowy musi zwrócić się o opinię związku zawodowego, który reprezentuje pracownika. Szef musi wyjaśnić przyczyny uzasadniające zwolnienia w tym trybie. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.

Długotrwała choroba
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeśli choroba trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, czyli łącznie 9 miesięcy nieobecności w pracy w związku z chorobą. Warunkiem jest zatrudnienie u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy.