- W pierwotnych zamysłach projektantów Rubinkowo miało być „osiedlem idealnym”, wzorowanym trochę na Nowej Hucie - mówi dr Anna Natalia Kmieć, autorka wydanej niedawno przez „Księży Młyn” książki „Rubinkowo i osiedle Na Skarpie. Toruńskie przedmieścia sprzed lat”.
O swojej pracy nad tą książką autorka, która jest antropologiem kultury i socjologiem, mówić będzie na internetowym spotkaniu w najbliższy czwartek. Zaprasza na nie Książnica Kopernikańska.
Zobacz wideo: Lista tradycyjnych potraw wigilijnych
Oswoić betonową pustynię
Anna N. Kmieć Rubinkowu poświęciła swoją pracę doktorską. Głównym tematem rozprawy była tożsamość mieszkańców osiedla. O historii Rubinkowa traktować miał tylko jeden rozdział.
- Szukając informacji historycznych do tego rozdziału zauważyłam, że jest ich niewiele i są rozproszone. W przeciwieństwie np. do dość obszernie opisanych blokowisk łódzkich, Rubinkowo nie doczekało się kompletnej monografii. Nawet zorganizowanej swego czasu w Muzeum Okręgowym wystawie na temat Rubinkowa nie towarzyszyła żadna obszerniejsza publikacja. Stąd pomysł wydania tej książki - mówi Anna N. Kmieć.
Tak powstawało Rubinkowo w Toruniu. Oto wyjątkowe archiwalne...
Odtwarzając historię Rubinkowa i Skarpy autorka sięgnęła głównie do prasy sprzed lat, kronik prowadzonych przez rubinkowskie instytucje, szczątkowych materiałów zachowanych w archiwum i w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz - przede wszystkim - do relacji ludzi, którzy brali udział w projektowaniu i budowaniu osiedla. Jak przyznaje, w kilku przypadkach to był ostatni moment, by ich o te wspomnienia poprosić; troje spośród informatorów autorki już nie żyje. Wśród rozmówców byli architekci, budowlańcy, prezesi spółdzielń mieszkaniowych, ale i np. dawni szefowie „Elany”, z powodu której narodził się pomysł budowy dużego osiedla mieszkaniowego we wschodniej części miasta. Kombinat zatrudniał tysiące osób, w tym przybyszów spoza Torunia. Pracownicy potrzebowali mieszkań. „Elana” fundowała więc hotele robotnicze, współfinansowała budowę placówek oświatowych.
- Nie tylko program 500 plus. Takie świadczenia można dostać na dziecko w 2021 roku!
- Gigantyczne promocje i upominki na otwarcie sklepu Aldi w Toruniu! To kupicie taniej!
- Powrót uczniów do szkół. Na jakich zasadach? Które klasy? Jest wstępny plan
- Toruń i region. Tutaj będą pierwsze szczepienia na COVID-19! Mamy listę miejsc!
- Na Rubinkowie osiedlili się ludzie nie tylko spoza Torunia, ale i spoza województwa. Musieli jakoś oswoić sobie tę, jak to nazywali, betonową pustynię, ułożyć sobie życie na oddalonym od centrum miasta blokowisku - dodaje Anna N. Kmieć.
Książka „Rubinkowo i osiedle Na Skarpie” jest ilustrowana archiwalnymi zdjęciami. To niekiedy rarytasy, bo, jak przypomina autorka, w czasach fotografii analogowej niewiele osób decydowało się na utrwalanie na kliszy swojego budowanego właśnie osiedla.
Toruńskie osiedla sprzed lat. Część III [Dużo archiwalnych zdjęć]
Nazwa Rubinkowo pochodzi od nazwiska dawnego właściciela ziem, na których osiedle powstało. Jakub Kazimierz Rubinkowski, poczmistrz królewski, rajca i burgrabia toruński, na początku XVIII w. kupił od miasta 70 hektarów terenu. Założył tam wieś, którą nazwał Rubinkowo. Do Torunia przyłączono ją w połowie ubiegłego wieku.
Budowę dużego osiedla domów wielorodzinnnych władze Torunia planowały już na początku lat 60. Przygotowania do wzniesienia pierwszego rubinkowskiego bloku rozpoczęto w 1974 roku. Budowa osiedla zakończyła się w 1980 roku. Potem przyszła kolej na „Rubinkowo III”, które wkrótce otrzymało nazwę „Na Skarpie” i odrębną administrację. To było osiedle na tamte czasy wyjątkowe: przy jego budowie starano się zachować ile się da z rosnącego tam wcześniej lasu.
Będą kolejne spotkania
Na czwartkowym spotkaniu autorka monografii „Rubinkowo i osiedle Na Skarpie” opowie o swojej pracy nad tą książką: o badaniach, pozyskiwaniu źródeł, inspiracjach i strukturze publikacji. Transmisja na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 18.
Dr Anna N. Kmieć w planach ma cykl spotkań poświęconych różnym aspektom życia na Rubinkowie, np. historii rozwoju budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury, spędzaniu czasu wolnego przez mieszkańców osiedla czy historii powstawania rubinkowskich parafii.
