Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Runowo. Nie byłeś? Zobacz koniecznie!

Barbara Zybajło-Nerkowska
Ks. Sylwester Olszanowski pokazuje portret Elżbiety Orzelskiej. Razem z wizerunkiem męża od wieków spoglądała na mieszkańców z jednej ze ścian kościoła i wkrótce także tak będzie.
Ks. Sylwester Olszanowski pokazuje portret Elżbiety Orzelskiej. Razem z wizerunkiem męża od wieków spoglądała na mieszkańców z jednej ze ścian kościoła i wkrótce także tak będzie. Barbara Zybajło-Nerkowska
Piękno renesansowego kościoła w Runowie zapiera dech w piersiach. Prace konserwatorskie trwają, a w niszach okiennych odkryto właśnie unikatowe motywy malarskie z XVII wieku.

Kościół w Runowie to perełka Polski Północnej. Tak świetnie zachowane renesansowe świątynie podziwiamy na południu Polski. - Tu jesteśmy jedyni - mówi ks. Sylwester Olszanowski, proboszcz Runowa. - Prace konserwatorskie trwają i to właśnie podczas nich dokonano tego unikatowego na skalę Polski odkrycia.

Motywy maryjne i kwiaty magnolii to ornamenty, które zdobią także inne części kościoła, w którego kryptach pochowani są jego fundatorzy - Elżbieta i Jan Orzelscy, skoligaceni z Działyńskimi z Kórnika. Mało kto wie, że to właśnie dlatego w Runowie znajdowała się "Biała Dama", która do kórnickiego zamku trafiła dopiero w latach 50-tych minionego wieku.

W murowanym kościele, zbudowanym w latach 1606 - 1607, zabytek goni zabytek - od misternie rzeźbionych drzwi z początków XVII wieku po anioły widoczne na chórze. - Te alabastrowe głowy przy organach na chórze to odpadki z Krakowa, bo kościół zdobili artyści pracujący przy Wawelu - wyjaśnia ks. Olszanowski. - Dębowe schody prowadzące na chór także są oryginalne. Zachowały się od początku istnienia kościoła.

Mali runowianie chrzczeni są w tej samej chrzcielnicy, co ich koledzy sprzed wieków. Zachowało się też okienko, z którego Orzelscy spoglądali na mszę z góry. A ks. Olszanowski spowiada w w konfesjonale, w którym to samo czynili jego poprzednicy sprzed wieków. Świątynia wciąż dostarcza pracującym w niej konserwatorom niespodzianek. Widoczne w ultrafiolecie i odnalezione właśnie ornamenty także zyskają swój dawny blask i kolory. - Prace będą prowadzone chyba w nocy, bo wtedy kolory są doskonale widoczne - dodaje proboszcz.

Czytaj: Małą rzeczką przez Pojezierze Krajeńskie, nie bacząc na niski poziom wody, gęste szuwary i natrętne gzy

Przepiękne arcydzieła sztuki renesansu są właśnie konserwowane. Z części obrazów starto już kurz i zabrudzenia, część wymaga jeszcze pracy konserwatora.
Już w sobotę od godz. 11 będzie można zobaczyć, jak obrazy wyglądają przed, a jak po renowacji. Będzie też okazja zapoznać się z prezentacją multimedialną, w której ukazane zostaną zmiany, jakie zaszły w świątyni dzięki pracom konserwatorów. - Staramy się o wpisanie Runowa na listę stu najważniejszych zabytków w Polsce i mamy szansę - mówi ks. Olszanowski.

Będzie też można zobaczyć krypty oraz wziąć udział w konkursach. - Naszą świątynią zachwycił się konserwator wojewódzki Sambor Gawiński - dodaje ks. Olszanowski. - To pewnie dlatego także i u nas obchodzone będą Europejskie Dni Dziedzictwa. Zapraszam serdecznie.
Choć prace konserwatorskie trwają, świątynia nie jest zamknięta. Kto tam nie był i jej nie widział, w sobotę ma szansę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska