Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza nabór wniosków na premię technologiczną. Są miliony na innowacje dla MŚP, ile maksymalnie dla jednej firmy? [ważne szczegóły]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Tomasz Hołod
Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił szóstą edycję konkursu na premię technologiczną z unijnego programu Inteligentny Rozwój. O dofinansowanie na innowacje mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, a pojedyncza dotacja może wynieść aż 6 mln zł.

Wnioski o kredyt na innowacje technologiczne mogą składać przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy mają innowacyjny pomysł na biznes. Aby wnioskować o wsparcie, przedsiębiorca musi przedstawić technologię, którą opracował samodzielnie lub we współpracy z podmiotem zewnętrznym.

Firma musi mieć zdolność kredytową

O dofinansowanie mogą ubiegać się także przedsiębiorcy, którzy chcą zakupić licencję na określoną technologię. Najważniejsze, aby w wyniku jej zastosowania powstał nowy lub znacząco ulepszony produkt lub usługa.

Firma musi też posiadać zdolność kredytową. Mechanizm wsparcia zakłada złożenie wniosku o kredyt technologiczny w jednym ze współpracujących z BGK banków komercyjnych. Po uzyskaniu promesy kredytowej przedsiębiorca składa wniosek o premię technologiczną do BGK. W przypadku pozytywnej oceny wniosku przez ekspertów branżowych, zapada decyzja o spłaceniu kredytu komercyjnego przedsiębiorcy do wysokości przyznanej przez BGK premii technologicznej.

Z kredytu na innowacje technologiczne mogą skorzystać firmy ze wszystkich branż. Najczęściej wnioski o dofinansowanie składają przedsiębiorcy z przemysłu spożywczego, meblarskiego, poligraficznego, motoryzacyjnego i budowlanego, ale reprezentowany jest również przemysł lotniczy, a nawet kosmiczny.

Polecamy także: Pieniądze dla nowatorskiego biznesu leżą na Szybkiej Ścieżce. Można je brać

– Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera polskich przedsiębiorców. Szczególnie zależy nam na dofinansowaniu innowacyjnych rozwiązań polskich firm, bo to w dużej mierze decyduje dziś o ich konkurencyjności, zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych. Ogromne zainteresowanie kredytem na innowacje technologiczne wskazuje, że polscy przedsiębiorcy są świadomi zależności pomiędzy innowacyjnością a rozwojem – mówi Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Prototyp dzianiny wyposażonej we włókna do elektrostymulacji mięśni...

Przykładem technologii wdrożonej dzięki finansowemu wsparciu ze środków unijnych jest prototyp dzianiny wyposażonej we włókna do elektrostymulacji mięśni. Pieniądze na ten cel pozyskała firma Filati, producent odzieży termoaktywnej. – To właśnie dofinansowanie z premii technologicznej dało nam przewagę konkurencyjną. Uważam, że technologia to dziś jedyna możliwość zachowania przewagi rynkowej – mówi Piotr Kubiak, dyrektor finansowy firmy Filati.

Kredyt na innowacje technologiczne to także dofinansowanie dla branż, które nie są powszechnie kojarzone z technologiami. Przykładem na to jest firma meblarska Mikomax, która dzięki wsparciu uruchomiła produkcję biurka, które w kilka sekund dostosowuje się je do wzrostu lub proporcji ciała użytkownika.

15 października 2019 rusza nabór wniosków o dofinansowanie i potrwa do 27 lutego 2020 roku. Przedsiębiorcy będą mieć zatem dużo czasu, by skompletować niezbędne dokumenty. W puli tego konkursu mamy aż 350 mln zł – mówi Tomasz Burczyński, dyrektor Biura Kredytu Technologicznego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Polecamy także: Jesień 2019. Najnowszy magazyn Strefy Biznesu. Już jest! Polecamy! Pobierz e-wydanie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska