- Wbrew pierwszym informacjom i danym z systemu elektronicznej rekrutacji, które mieliśmy w poniedziałek, okazuje się, że mamy więcej miejsc niż osób niezakwalifikowanych do szkół – przekazał na dzisiejszej konferencji prasowej Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent Torunia. - Do toruńskich szkół zadeklarowało chęć uczęszczania 5014 uczniów, a wolę uczęszczania potwierdziło 4538 uczniów (2328 uczniów po szkole podstawowej i 2210 uczniów po gimnazjum - przypis redakcji). 476 osób nie potwierdziło, mimo zakwalifikowania do toruńskich szkół, woli nauki w nich. Najprawdopodobniej zostali przyjęci do innych szkół niepublicznych lub publicznych na terenie Torunia lub poza Toruniem.
Rekrutacja na UMK - chcą studiować głównie medycynę i prawo
W toruńskich liceach, technikach i szkołach branżowych jest obecnie 885 wolnych miejsc. Składają się na nie: 89 miejsc, które zostały po pierwszym etapie rekrutacji, 476 miejsc, które zwolniły się z powodu niepotwierdzenia woli przyjęcia przez zakwalifikowanych kandydatów oraz miejsca w 10 dodatkowych oddziałach, które zostaną utworzone w kilku szkołach. Dodatkowe oddziały powstaną w:
- II, VI, VIII, IX i X LO - 224 miejsca w siedmiu oddziałach;
- Zespole Szkół Inżynierii Środowiska, Zespole Szkół Samochodowych (w technikach)- 64 miejsca w dwóch oddziałach;
- Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich (w branżowej szkole pierwszego stopnia) - 32 miejsca w jednym oddziale.
- Mamy o 118 miejsc więcej niż osób, które nigdzie nie zostały zakwalifikowane (767 kandydatów – przypis redakcji). Myślę, że w naborze uzupełniającym każdy, w zależności od wyników jakie miał na świadectwie, znajdzie swoją szkołę – zaznacza Zbigniew Fiderewicz. - Było wielkie rozgoryczenie w poniedziałek, szczególnie osób, które nie dostały się do renomowanych liceów, ale nigdy nie było tak, że wszyscy chętni zostali przyjęci. Decydowały wyniki na świadectwie i wyniki egzaminów.
Jeszcze dziś rozpocznie się nabór uzupełniający na wolne miejsca do toruńskich szkół. Uczniowie będą musieli powtórzyć procedurę rekrutacyjną. Należy pobrać wniosek i wybrać maksymalnie trzy szkoły. Nabór uzupełniający będzie trwał do 22 lipca. Lista osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostanie ogłoszona 12 sierpnia o godzinie 12. Od 12 do 14 sierpnia uczniowie będą mieli czas na potwierdzenie woli przyjęcia poprzez dostarczenie dokumentów – świadectwa i zaświadczenia z wynikami egzaminu.
Podczas rekrutacji uczniowie mogli zdobyć maksymalnie 200 punktów. - Najwyższy próg punktowy odnotowaliśmy w IV Liceum Ogólnokształcącym – powyżej 170 punktów do klasy uniwersyteckiej, gdzie trzeba przejść testy umiejętności – informuje Anna Łukaszewska, dyrektorka Wydziału Edukacji UMT.
W innych obleganych liceach liczba punktów również była wysoka – wynosiła 150-160 punktów. Aby mieć szansę na miejsce w I liceum, które było najbardziej obleganą toruńską szkołą, trzeba było mieć minimum 146 punktów.
Zobacz także wideo: Jakie szczepienia są potrzebne na wakacyjne wyjazdy?
