„Zielona brama gotyckiej starówki” to około 3,5 hektara terenów zielonych, które otaczają od strony zachodniej i północnej Jordanki oraz od strony zachodniej i południowej Muzeum Etnograficzne.
- Teren stosunkowo niewielki jak na obszary zielone w Toruniu, ale bardzo wrażliwy, ponieważ tutaj jest już wiele ciekawych urządzeń zielonych, są też miejsca upamiętniające np. współpracę Torunia z innymi miastami - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas czwartkowej (21 lutego) konferencji prasowej, na której podpisano umowę z wykonawcą prac w ramach projektu „Zielona brama gotyckiej starówki. Zagospodarowanie i odnowa terenów zieleni w Toruniu”.
Toruńska posłanka u papieża Franciszka. Mówiła o pedofilii
Zadnie obejmuje zagospodarowanie terenów zielonych przy Muzeum Etnograficznym i Jordankach. Wykonawcą prac będzie Przedsiębiorstwo PHU Janusz Ostrowicki z Jasienia. W ostatnim tygodniu lutego teren zostanie im przekazany. Na wykonanie prac będą mieli czas do 15 listopada bieżącego roku. Koszt zadania to blisko 7 mln. zł. 46 procent kosztów całkowitych, czyli 3,2 mln zł pochodzą z dofinansowania w ramach RPO. Przygotowanie do rozpoczęcia zadania trwało kilka lat, gdyż dwa razy bezskutecznie ogłaszano przetarg. W ostatnim - trzecim przetargu - zwiększono pulę pieniędzy przeznaczoną na to zadanie.
Co zostanie zrobione na wspomnianym terenie?
Przy Muzeum Etnograficznym, na obszarze od strony Alei Solidarności i Wałów gen. Sikorskiego, planowane są m.in. nawierzchnie z płyt granitowych, dwie fontanny, ławki i stojaki rowerowe, oświetlenie, monitoring i tablice informacyjne. Będą także nowe nasadzenia zieleni z systemem nawodnienia.
Natomiast przy Jordankach (od strony Czerwonej Drogi i al. Jana Pawła II) powstaną nowe ciągi komunikacyjne i nawierzchnie mineralno-żywiczne. Będą także nowe nasadzenia drzew, krzewów oraz trawniki i elementy małej architektury - ławki i leżaki. Na tym terenie także pojawi się oświetlenie i monitoring.
- To wszystko będzie uporządkowane, wypielęgnowane, pojawią się nowe elementy zarówno zieleni jak i rekreacyjno-wypoczynkowe. Myślę, że będzie to bardzo atrakcyjny, ciekawy teren, fragment plantów toruńskich - zaznaczył Michał Zaleski .
Warto dodać, że trwają także konsultacje społeczne dotyczące „Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu”. Zawiera ona wizję i oczekiwania stawiane zielonej przestrzeni w naszym mieście. W dokumencie znajdziemy m.in. diagnozę obecnego stanu zieleni, możliwości rozwoju i program organizacji terenów zielonych - skwerów, parków, zieleńców, leśnych terenów rekreacyjnych. Koncepcja opracowana została przez ekspertów, ale jak informuje magistrat, na jej ostateczny kształt wpływ mają mieć także mieszkańcy. Dlatego dziś w Muzeum Etnograficznym zorganizowano spotkanie konsultacyjne. Osoby, które nie mogły w nim uczestniczyć, a chciałyby podzielić się swoimi uwagami, mogą przesyłać je (do 17 marca) na adres: [email protected]. Z treścią Koncepcji można zapoznać się na stronie urzędu miasta.
Flash Info odcinek 3 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
Strefa Biznesu: Polska w tym wyścigu wygrywa z Niemcami
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Anna Dymna w telewizji olśniewa wyglądem. Czas stanął dla niej w miejscu [ZDJĘCIA]
- Łukasz Nowicki z młodziutką żoną na salonach. Wygląda jak jego córka!
- Weronika Rosati rozebrała się do rosołu. Chwilę później cała się ślizgała... Powabna?
- Buty, które miała na stopach Cichopek, wyprzedają się na pniu! Padliśmy na widok cen