Celem organizowanego od 2010 roku (z przerwą podczas pandemii koronawirusa) Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego jest pomoc dla organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami oraz potrzebujących poza granicami Polski (misje humanitarne w Angoli, Indonezji, Boliwii, Brazylii, Zambii i na Kubie). Do 2024 roku udało się zebrać ponad 3 miliony złotych.
XIII Marszałkowski Bal Dobroczynny: setki gości na Jordankach w Toruniu
Podczas XIII Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który w sobotę 18 stycznia o godzinie 18 rozpoczął się w Centrum Kulturalno-Kongresowym "Jordanki" w Toruniu, zbierano fundusze na działalność Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Grudziądzu (pomaga 43 chłopcom niepełnosprawnym intelektualnie od szóstego do dwudziestego czwartego roku życia) oraz Fundacji na rzecz Doroty Targowskiej i Jej Przyjaciół Dorotkowo w Toruniu (wspiera leczenie i rehabilitację osób z niepełnosprawnościami, w szczególności zespołem Downa oraz pomaga ich rodzinom). Część z nich trafi też do organizacji i instytucji objętych wsparciem uzyskanym podczas poprzednich balów.
Uczestników sobotniego wydarzenia witał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i jego żona Dagna. Zaproszenie na XIII Marszałkowski Bal Dobroczynny przyjęło 430 osób. Bal swoją obecnością uświetnili między innymi aktor Andrzej Seweryn, wokalista Robert Janowski i reżyser Jerzy Skolimowski. Gośćmi byli też samorządowcy, politycy, naukowcy, ludzie biznesu i kultury.
Jeśli bal, to nie mogło zabraknąć poloneza. Poprowadził go Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy, a także Eliasz Orkiestra z Bydgoszczy i Kwintet Smyczkowy Filharmonii Pomorskiej.
Gwiazdą tegorocznego balu była tancerka Natasza Urbańska. W programie wydarzenia znalazł się jej występ z zespołem i tancerzami.
XIII Marszałkowski Bal Dobroczynny w Toruniu: obrazy, suknia aktorki i pióro premiera w licytacjach
Wsparcie dla wspomnianych instytucji i organizacji zbierano tradycyjnie podczas licytacji. W tym roku trafiło na nie 150 przedmiotów i ofert.
Czytaj więcej artykułów tego autora >>> TUTAJ <<<<
To między innymi:
- obraz Juliana Fałata z 1920 roku wykonany techniką gwaszu,
- suknia wieczorowa zaprojektowana przez Katarzynę Zapałę, a przekazana przez aktorkę Aleksandrę Popławską,
- pióro z kałamarzem ofiarowane przez premiera Donalda Tuska,
- obraz Marii Koli przedstawiający jedną ze scen filmu „Chłopi”, podarowany przez autorkę,
- przygotowana specjalnie na bal grafika aktora Łukasza Simlata, kij bramkarza drużyny hokejowej Energa Toruń Antona Svenssona,
- książka "Zmora" z autografem autora, Roberta Małeckiego (plus dedykacja, która znajdzie się w całym nakładzie najnowszej, niewydanej jeszcze jego książki),
- kolacja z legendarnym tenisistą i kolekcjonerem sztuki Wojciechem Fibakiem.
