Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył maturalny maraton. Rypińscy absolwenci już po egzaminie z języka polskiego

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
W poniedziałek 6 maja blisko 270 tys. maturzystów przystąpiło do egzaminu z języka polskiego. Wśród nich byli uczniowie rypińskich szkół średnich. Jak poradzili sobie z pierwszą przeszkodą?

Egzamin na poziomie podstawowym składał się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła rozumienia tekstów nieliterackich, badała świadomość językową maturzystów. W drugiej młodzież musiała zmierzyć się z dłuższą wypowiedzią pisemną.

Mickiewicz lub Świrszczyńska

Do wyboru były dwa tematy. Uczniowie mogli zinterpretować wiersz Anna Świrszczyńskiej pt. „Samotność" lub napisać rozprawkę dotyczącą rozumienia wolności, w oparciu o „Dziady, cz. III” Adama Mickiewicza oraz o wybrany tekst kultury.

– Szczerze mówiąc, nie jestem miłośnikiem „Dziadów”, ale temat wolności wydawał mi się ciekawy i przyjemny, dlatego zdecydowałem się właśnie na rozprawkę – opowiada Maciej Becmer, maturzysta z ZS nr 2 w Rypinie. – Po głębszym zastanowieniu trzeba było znaleźć tekst kultury powiązany z rozumieniem wolności w oparciu właśnie o „Dziady”. Zadania do tekstu były dość obszerne i zajmowały dużo czasu. Solidnie przygotowywałem się w ostatnich tygodniach i miesiącach. Przede wszystkim czytałem opracowania lektur, rozwiązywałem matury z poprzednich lat. Ale czy wstrzeliłem się w klucz odpowiedzi? Czas pokaże.

Wsparcie od nauczycieli

Za uczniów kciuki trzymali nauczyciele i wychowawcy.

– Tematy nie były trudne, moi podopieczni są zadowoleni – mówi Elwira Żuchowska z Zespołu Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie, polonistka i wychowawczyni klasy o kierunku ekonomicznym. – W ostatnich miesiącach często odwoływaliśmy się do „Dziadów, części III”. Jeśli była taka potrzeba, spotykaliśmy się na dodatkowych zajęciach, więc z przygotowaniem nie było problemu. Siedem osób zdecydowało się też na zdawanie języka polskiego na poziomie rozszerzonym. To pokazuje z jak mądrą i wszechstronnie utalentowaną młodzieżą miałam przyjemność pracować.

Teraz przed maturzystami kolejne wyzwania. Dziś zmierzą się z matematyką, jutro z językiem obcym. W kolejnych dniach planowane są egzaminy z przedmiotów wybranych, a później matury ustne.

Ogólniak podtrzyma tradycję?

Spokojny o wyniki uczniów jest Sławomir Pawłowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie.

– W ubiegłym roku nasi maturzyści osiągnęli stuprocentową zdawalność, a na przestrzeni ostatnich lat było to 98, 99 proc. – tłumaczy dyrektor Pawłowski. – Chciałbym, żeby w tym roku było podobnie i życzę tego wszystkim uczniom. Zależy nam nie tylko na zdawalności, ale też na wysokim poziomie średnich wyników, które otwierają drogę na najlepsze uczelnie.

Wyniki zostaną ogłoszone 4 lipca. Jeśli uczniowi powinie się noga z jednego przedmiotu obowiązkowego, będzie miał możliwość podejścia do egzaminu poprawkowego, już 20 i 21 sierpnia. W przypadku oblania matury z dwóch lub więcej przedmiotów obowiązkowych, kolejna szansa na podejście do egzaminów nadarzy się w przyszłym roku.

Flash INFO, odcinek 11 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska