"Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych" to nazwa operacji prowadzonej w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, w ramach którego można uzyskać pieniądze na przystosowanie gospodarstwa do zasad przechowywania nawozów, które już obowiązują.
- O pomoc może ubiegać się rolnik, który jest posiadaczem gospodarstwa, prowadzi chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, z wyłączeniem chowu lub hodowli drobiu powyżej 40 000 stanowisk lub chowu lub hodowli świń powyżej 2 000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kilogramów lub 750 stanowisk dla macior - informuje firma ProInvest z Sandomierza. Rolnik musi mieć numer identyfikacyjny.
Wnioski można składać od 28 grudnia do 25 lutego. Można wnosić o pomoc na
- doposażenia gospodarstwa w płytę lub zbiornik do przechowywania nawozów naturalnych lub kiszonek
- doposażenia gospodarstwa w urządzenie do aplikowania nawozów naturalnych płynnych, czyli na przykład wozy asenizacyjne, czy aplikatory
Stawka wynosi maksymalnie 100 złotych i przyznawana jest w formie refundacji części poniesionych kosztów.
Rolnikowi agencja może przyznać zwrot w wysokości
- 60 procent kosztów kwalifikowalnych – dla „młodego rolnika”, czyli rolnika do 40 roku życia z wykształceniem rolniczym
- 50 procent kosztów kwalifikowalnych – dla gospodarzy nie będących młodymi rolnikami
Jak czytamy na stronie agencji restrukturyzacji, pomoc na budowę zbiorników na kiszonki, przyznaje się wyłącznie młodemu rolnikowi.
Wniosek o przyznanie pomocy składa się w Oddziale Regionalnym ARiMR w Kielcach. Należy wypełnić wszystkie pola, gdyż agencja przyznaje punkty, które decydują o udzieleniu i wysokości pomocy.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA. SPRAWDŹ, ZA CO DOSTANIESZ KARĘ

NIE CHCIAŁ JEJ ROLNIK, KTÓRY SZUKA ŻONY. ZOBACZCIE ZDJĘCIA WYSPORTOWANEJ PAULINY
