Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rycerze bratają się z mieszkańcami Golubia-Dobrzynia

(KM)
To sztandarowa impreza zamku
To sztandarowa impreza zamku Archiwum GP
Miasto i zamek po latach "szorskiej przyjaźni" podają sobie rękę. W tym roku Dni Golubia-Dobrzynia i turniej rycerski odbędą się w tym samym czasie.

To, że władze samorządowe i oddział PTTK, który zarządza zamkiem nie przepadają za sobą było tajemnicą Poliszynela. Czasami obie strony w tym samym czasie organizowały konkurencyjne imprezy. Teraz będzie inaczej?

W tym roku Dni Golubia-Dobrzynia - najważniejsze wydarzenie miasta i Turniej Rycerski - sztandarową imprezę zamku zaplanowano 7 i 8 lipca, ale we współpracy. - Można by się spytać, dlaczego dotąd tak nie było - mówi Piotr Kwiatkowski, dyrektor zamku. - Golub-Dobrzyń kojarzy się przede wszystkim z zamkiem, a skoro miasto świętuje swoją tożsamość, to powinno razem z zamkiem.

- Chcemy w ten sposób wzbogacić ofertę dla mieszkańców i turystów, uatrakcyjnić ją, nie rozdrabniając się - mówi burmistrz Roman Tasarz.

Wiadomości z Golubia-Dobrzynia

Pierwszy dzień turnieju ma być krótszy, po to właśnie, aby po południu goście, którzy przyjeżdżają do Golubia-Dobrzynia przede wszystkim na turniej, przenieśli się na festyn miejski. - Oczywiście w trakcie turnieju będziemy informować o tym, jakie wydarzenia czekają na turystów także poza zamkiem - dodaje Piotr Kwiatkowski.

Wszystkim zależy na tym, aby turyści chętniej odwiedzali Golub-Dobrzyń i pozostawali w nim dłużej. Czy będą mieli gdzie się zatrzymać?

Piotr Kwiatkowski przyznaje, że w trakcie turnieju trudno znaleźć miejsce noclegowe na zamku. - Mamy 22 w porządnym standardzie, ale one dużo wcześniej są już zarezerwowane - mówi.

Baza noclegowa na szczęście się poprawia. W Dobrzyniu jest restauracja "Kaprys", a niedawno w Golubiu ruszył nowy hotel Va Bank. Zamieszkać można też w oddalonej o kilkanaście kilometrów Osadzie Karbówko lub w licznych gospodarstwach agroturystycznych.

Piotr Kwiatkowski zachęca mieszkańców miasta do częstszego odwiedzania zamku, nie tylko podczas turnieju. - Chcemy wskrzesić tradycje karnawału rycerskiego - mówi. - Już 18 lutego organizujemy turniej konny, a wieczorem wielki bal karnawałowy.

Bilety kosztują 400 zł od pary.

W marcu PTTK organizuje rajd pieszy do Ciechocina, w maju na zamku odbywa się przegląd zespołów ludowych, a dwa tygodnie po turnieju - zawody w skokach przez przeszkody.

To tylko niektóre z tegorocznych imprez zamkowych.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska